Liga Europy UEFA

Sevilla FC – Szachtar Donieck

3:1

finał (1:1)

05.05.2016, 21:05 • Estadio Ramón Sánchez Pizjuán, Sewilla • Półfinał • Bartosz Bednarek (@Bednarek_B)

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji. Nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić Państwa na finałowe spotkanie. Do zobaczenia na lajfy.com! (23:02:42)
Wszystko jest już jasne. Znamy finalistów Ligi Europejskiej. Sevilla FC pokonuje Szachtar Donieck 3:1 i zapewnia sobie miejsce w finale. Mieliśmy wiele zwrotów akcji – swoje przysłowiowe pięć minut miał Szachtar Donieck, które zostały zamienione na gola Eduardo da Silvy. Druga połowa zdecydowanie należała do Hiszpanów. Cieszy nas postawa Grzegorza Krychowiaka, który dzielnie powstrzymywał rywali i zdołał zaliczyć asystę przy trafieniu Kevina Gameiro..

90+3

90+3

Srna robi co może, aby zmobilizować kolegów do ostatniej akcji. Zablokowane dośrodkowanie, to już jest koniec meczu!

90+2

Dobrze ustawieni gospodarze nie pozwalają się przedrzeć Ukraińcom. Pozostała nam ostatnia minuta. Przy piłce Szachtar.

90

Coke szarpany z lewej i z prawej przez Ismaily'ego. Holenderski arbiter reaguje i karze zawodnika Szachtara żółtym kartonikiem. Trzy minuty doliczone do końca tego spotkania.

89

Cristoforo za Banege. Argentyńczyk bez wątpienia wykonał dzisiaj na boisku kawał dobrej roboty. Za kilka chwil powinniśmy się dowiedzieć o ile dłużej potrwa druga część rywalizacji.

88

Resztki sił zmobilizowali Ukraińcy. Wykonanie strzału Ismaily'ego pozostawia wiele do życzenia.

87

Vitolo otrzymuje żółtą kartkę za faul na Kowalence. Szykuje nam się jeszcze jedna zmiana.

86

Dośrodkowywał Banega. Miejscowi walczyli o piłkę, lecz wycofali się z połowy rywala. Szachtar zupełnie bez pomysłu na grę.

85

Udało się donieckiemu zespołowi uciec spod presji Sevilli. Z pola karnego wychodzi Pjatow, który posyła piłkę w okolice jedenastki Sorii.

84

Wellington Nem za Marlosa. Dentinho za Eduardo da Silve. Szachtar ma chwilę na złapanie oddechu.

83

Goście bronią się resztkami sił. Hiszpanie cały czas na połowie rywala. Ciężko zaryzykować stwierdzenie, że w tym spotkaniu jeszcze coś się zmieni.

82

Zmiana planów. Z rzutem wolnym jeszcze chwilę poczekamy. Z murawy przy ogromnym i jak najbardziej zasłużonym aplauzie schodzi Kevin Gameiro. Francuza zastąpi Iborra.

81

Za chwilę kolejna zmiana w szeregach Sevilli. Wcześniej jednak stały fragment gry dla gospodarzy.

79

Nie odpuszczają gospodarze. Do ostatniego gwizdka pozostało około 10 minut. To już jest chyba koniec marzeń Szachtara Donieck!

77

Przyjezdni przy piłce. Lekkim pressingiem wychodzą piłkarze Sevilli. Gubić zaczynają się Ukraińcy – wycofanie i niedokładności w podaniach powodują, że Szachtar ostatecznie traci posiadanie futbolówki.

76

Na roszadę decyduje się szkoleniowiec donieckiego zespołu. Bernard zmienia Taisona.

76

Spóźniony wślizg Stepanenko. Żółta kartka dla Ukraińca.

75

Gameiro upada w polu karnym. Björn Kuipers nie widzi powodów do przerwania gry. Protestują kibice, Francuz wciąż na murawie.

74

Do końca spotkanie nieco ponad 15 minut. Sevilla prowadzi grę, Szachtar opada z sił.

73

Zmiana w zespole Sevilli. Plac gry opuszcza Tremoulinas. Na boisku witamy Escudero.

70

Srna szuka kolegów. Kilka podań i piłka trafia do Rakickiego. Goście wywalczyli rzut rożny. Krótkie rozegranie po którym Szachtar kończy akcję. Stałe fragmenty gry są dzisiaj bolączką Ukraińców.

69

Sevilla rozciąga grę na prawe skrzydło. Piłka leci w stronę Pjatowa, który interweniuje na raty.

68

Banega z rzutu wolnego. Niczym królik z kapelusza wyskakuje Grzegorz Krychowiak. Polak główkuje i... obok słupka!

67

Na trybunach panuje fantastyczna atmosfera. Gospodarze otrzymują spore wsparcie z widowni. Okolice linii środkowej. Za moment miejscowi wznowią z autu.

66

Stały fragment gry dla przyjezdnych. Rzut wolny nie przyniósł oczekiwanych efektów. Czyżby Szachtar stracił swoją skuteczność?

65

Cofają się zawodnicy z Sewilli. Szachtar szuka swojej okazji, będzie się działo.

64

Piłkarze z Doniecka w polu karnym rywala. Przez moment było ciekawie. Goście pokazują, że wciąż wierzą w odwrócenie losów tego spotkania.

63

Lewa flanka. Sevilla próbuje wyprowadzić kolejną akcję. Szachtar nie ma zamiaru stracić czwartej bramki. Akcja zatrzymana i czeka nas kontratak.

62

Sevilla powróciła do czasów z początku pierwszej połowy. Gospodarze odzyskali pełną kontrolę nad spotkaniem. Piorunujące rozpoczęcie drugiej połowy przez miejscową ekipę.

61

Eduardo da Silva ukarany żółtą kartką. Brazylijczyk wdał się w niepotrzebną dyskusję z arbitrem.

59

59. Mariano (SEV) - 3:1

59

Gol dla Sevilli!
Cóż za trafienie, to jest nieprawdopodobne! MARIANO FERREIRA FILHO huknął zza pola karnego. Lekko podkręcona futbolówka pędzi w stronę lewego słupka. Pjatow bez najmniejszych szans. Hiszpanie chyba już rozstrzygnęli wyniki tego spotkania.

57

Drobne problemy w defensywie Szachtara. Coke stara się uderzyć na bramkę. Jeden z obrońców donieckiego klubu dotyka ręką piłki. Sędzia nie sięga po gwizdek, gramy dalej.

54

Banega zaryzykował i oddał strzał. Niecelnie. Pjatow nie musiał interweniować w tej sytuacji.

53

Okolice linii środkowej boiska. Nie mamy przestojów w grze, gracze rozglądają się na prawo i lewo, każdy szuka optymalnej ścieżki do ataku.

51

Polak jak wywołany do tablicy! Świetny strzał Krychowiaka został zablokowany przez Pjatowa. Jesteśmy świadkami naprawdę pięknego meczu.

49

Tempo rywalizacji zwiększa się z minuty na minutę. Obie drużyny walczą o każdy centymetr murawy.

48

Darijo Srna, kapitan zespołu Szachtara, ukarany żółtą kartką. Chorwat nie rozumie decyzji holenderskiego arbitra.

47

47. Kévin Gameiro (SEV) - 2:1

47

Cóż za genialne spotkanie! Świetnie rozpoczęli zawodnicy z Doniecka, ale to gospodarze wychodzą na prowadzenie. Grzegorz Krychowiak zachował zimną krew i idealnie podał do Francuza. KÉVIN GAMEIRO sam na sam z Pjatowem i mamy bramkę.

46

Soria wyciąga się niczym struna i łapie uderzenie Kowalenki. Niecała minuta gry za nami i Szachtar ma już na koncie pierwszą akcję.

46

Sewilczycy rozpoczynają drugie 45 minut gry. Zobaczymy, co przyniesie nam druga część gry.

46

Po przerwie powrócimy do Sewilli. Zostańcie Państwo z nami. Emocji na pewno nie zabraknie!
Za nami fantastyczna pierwsza część półfinałowego rewanżu. Początkowo wydawało się, iż spotkanie będzie przebiegało pod dyktando Sevilli. Sytuacja diametralnie odmieniła się w okolicach 36 minut. Ukraińcy zdołali wyrównać i pokazać, że nie przyjechali do Hiszpanii na wycieczkę. Szykuje się niezwykle ciekawa druga połowa meczu!

45+2

45+2

Ostatnia próba Ukraińców. Dla odmiany lewe skrzydło. Jest Srna, jednak Chorwat nie ryzykuje. Za moment gwizdek kończący pierwszą połowę, nie będziemy świadkami akcji w ostatnich sekundach.

45+1

Arbiter doliczył 120 sekund do końca pierwszej połowy. Sevilla wciąż w defensywnym ustawieniu.

45

Ależ rozkręcił się Szachtar! Kolejna znakomita akcja, Soria ma spore problemy, wybija głową Krychowiak. Hiszpanie prezentują się coraz gorzej. To nie ten sam zespół, który dominował w pierwszych minutach gry.

44

44. Eduardo (SAC) - 1:1

44

Gol dla Szachtaru!
Mamy wyrównanie! Znakomite podanie w tempo od Marlosa wykorzystał EDUARDO DA SILVA. Brazylijczyk znalazł się nieco ponad metr przed Sorią. Pewne uderzenie i mamy 1:1!

43

Vitolo miał na myśli dłuższe podanie do Gaimero. Zawiodła komunikacja. Szkoda, mogło być obiecująco.

42

Ukraińcy upodobali sobie lewą stronę boiska. Kolejna próba ataku, która nie trwała zbyt długo. Podopieczni trenera Emery zdołali szybko przejąć piłkę.

41

Rewanżują się gospodarze. Odosobniony Coke nie był w stanie przedrzeć się w pole karne. Wycofanie, z tyłu czeka Krychowiak.

40

Chwila oddechu dla Sevilli. Nieudane zagranie w okolicach pola karnego Sorii. Gościom przydałaby się dłuższa murawa, aby dobrze wykończyć akcję.

39

Najnowsze statystyki mówią nam, że częściej przy futbolówce znajdują się zawodnicy z Doniecka. Z trybun słychać gwizdy. Kibicom nie podoba się defensywna gra ich ulubieńców, tym bardziej, że trwa ona już kilka minut.

38

Szachtar zaczyna budować realną przewagę. Soria wychodzi z bramki w kierunku prawego skrzydła. Przez moment było ciekawie. Sevilla jest w trudnym położeniu, aczkolwiek Hiszpanie dzielnie się bronią.

37

Podopieczni Unaia Emery nie popełniają takich błędów w obronie, jak ich koledzy z Doniecka. Spalony po stronie gości.

36

Szachtar kombinuje, Szachtar próbuje. Miejscowi zepchnięci pod własną bramkę. Czy coś z tego wyjdzie?

35

Obserwujemy więcej gry bliżej linii środkowej boiska. 10 minut do zakończenia pierwszej połowy. Sevilla powoli zaczyna tracić wypracowaną przewagę na środku pola.

33

Dobrze interweniuje Darijo Srna. Gdyby nie zachowanie Chorwata, Gaimero mógłby powiększyć stan na swoim koncie strzeleckim.

31

Taison z dystansu. Niecelnie, aczkolwiek cenimy sobie takie próby. Jak na razie Soria nie ma zbyt wiele pracy między swoimi słupkami.

30

Lekko postraszył Szachtar. Sevilla nie pozostała dłużna i wysłała pod pole karne Pjatowa Gaimero. Zrobiło się gorąco.

29

Premierowy kartonik dla Hiszpanów. Banega wycelował wprost w nogi rywala. Nie może być innej decyzji – żółta kartka.

27

Tylko na moment zespół z Doniecka zagościł na połowie Sevilli. Gospodarze zdołali przejąć i wyprowadzić obiecującą akcję.

26

Srna i Pjatow wymienili podania. Miejscowi zastosowali pressing, co postawiło obronę Szachtara w stan wyższej gotowości.

25

Gospodarze przy piłce. Hiszpanie starali się zagrać atakiem pozycyjnym. Plan zniweczyło złe zagranie Ramiego, który włożył za dużo siły w górne podanie.

23

Grzegorz Krychowiak nie przebiera w środkach i zatrzymuje rywali w nieprzepisowy sposób. Spotkanie zaczyna się zaostrzać. Na Ukraińców spadł już grad kartek. Czy Sevilla podąży tą drogą?

22

Wracamy po chwili przerwy. Niedokładne dośrodkowanie. Srna walczy z Ramim o piłkę. Ostro wyglądała ta konfrontacja.

20

Zbyt wysoko uniósł nogę Kuczer. Kolejna kartka dla Szachtara. Będziemy mieli chwilę przerwy, bowiem Gaimero wymaga pomocy sztabu medycznego.

18

Corner dla miejscowego zespołu. Pod bramką Pjatowa przez moment panował spory chaos. Goście wyszli obronną ręką z tego zamieszania.

16

Czas na garść statystyk. Posiadanie piłki: Sevilla FC 63% – 27% Szachtar Donieck. Nie ulega wątpliwości, że Hiszpanie kontrolują przebieg wydarzeń na boisku.

15

Drugie przewinienie na koncie Krychowiaka. Gra wyraźnie się zaostrza.

14

Kolejna żółta kartka. Rakicky nie był zainteresowany piłką. Mariano upada na murawę po nieczystym zagraniu jednego z gości.

12

Sevilla ustąpiła miejsca rywalowi, który odważniej wychodzi z akcjami. Ukraińcy najwidoczniej zostali mocno podrażnieni.

11

Marlos ukarany żółtą kartką. Z korzystnym atakiem mogli wyjść gospodarze, lecz ten rajd został szybko przerwany przez zawodnika z Doniecka. Bezapelacyjna kartka.

10

Szachtar musi szybko wziąć się do pracy, bowiem Sevilla zrobiła ogromny krok w stronę awansu. Przed nami jeszcze co najmniej 80 minut emocji.

9

9. Kévin Gameiro (SEV) - 1:0

9

Niecałe 10 minut gry i mamy pierwsze trafienie! Fatalne przyjęcie Małyszewa sprawia, że futbolówkę przejmuje KÉVIN GAMEIRO. Francuz pędzi na bramkę Pjatowa, przymierza i celnie uderza na lewy słupek.

8

Sevilla na własnej połowie. Pressinigiem starają wychodzić się gracze Szachtaru. Hiszpanie są zamknięci na własnej połowie, lecz Ukraińcy nie są w stanie odzyskać piłki.

7

Faulowany Kowalenko. Spotkanie rozgrywa się w spokojniejszym tempie. Pierwsze minuty zwiastowały dynamiczny przebieg meczu. Jak na razie oba teamy próbują siebie "wyczuć".

6

Srna próbował wyczarować jakąś akcję na prawym skrzydle. Nic z tego nie wyszło. Po chwili przejmują miejscowi.

5

Coraz wyżej podchodzą Ukraińcy. Zespołowi z Sewilli zupełnie to nie przeszkadza. Gospodarze kontrolują grę i niechętnie oddają piłkę rywalowi.

4

Nieudana wrzutka w pole karne. Hiszpanie po kilku sekundach wycofują do swojego bramkarza. Soria za moment da impuls do ataku.

3

Gra nieco się uspokoiła. Cały czas inicjatywa po stronie gospodarzy. Coke próbował przedrzeć się prawą flanką. Skończyło się na rzucie rożnym dla Sevilli.

2

Bardzo ofensywnie grają Hiszpanie. Przez moment było ciepło pod bramką Pjatowa.

2

Druga minuta spotkania i mamy pierwszy faul. Grzegorz Krychowiak nieprzepisowo zatrzymał rywala blisko linii środkowej.

1

Gospodarze w białych kompletach, goście w pomarańczowo-czarnych strojach. Sevilla wychodzi lekkim pressingiem. Ukraińcy muszą się cofnąć.

1

Główni aktorzy dzisiejszego spektaklu są już na murawie. Czas na prezentację. Powoli zaczynamy wielkie emocje!
Przedstawiamy pełną obsadę dzisiejszego spotkania. Zaczynamy za 25 minut!

Sevilla FC:
Soria – Mariano, Rami, Carriço, Trémoulinas – Krychowiak, N'Zonzi – Coke (C), Banega, Vitolo – Gameiro

Rezerwowi: S. Rico – Iborra, Cristóforo, Escudero, Pareja, Konopljanka, F. Llorente

Szachtar Donieck:
Pjatow – Srna (C), Kuczer, Rakićkyj, Ismaily – Malyšjev, Stepanenko – Marlos, Kowałenko, Taison – Eduardo

Rezerwowi: Kanibołoćkyj – Nem, Dentinho, Bernard, Kobin, Ordeć, Ferreyra
Spotkanie poprowadzi holenderski arbiter Björn Kuipers. Asystować mu będą jego rodacy – van Roekel, Zeinstra i Diks. Do pierwszego gwizdka pozostała godzina, tymczasem znamy już prawdopodobne wyjściowe jedenastki obu ekip.
Gorąco zapraszamy na lajfy.com, gdzie jak zawsze będziemy dokładnie śledzili losy meczu. Pierwszy gwizdek o godzinie 21:05. Do zobaczenia!
Faworytem czwartkowej rywalizacji jest hiszpańska ekipa. Wszystko będzie jasne po 90 minutach gry na które z niecierpliwością czekamy. Z pewnością będziemy się dokładnie przyglądać postawie Grzegorza Krychowiaka. Chyba każdy z polskich kibiców chciałby ujrzeć polski akcent w finale Ligi Europejskiej.
Szachtar Donieck

Goście wykazują tendencję zwyżkową. Szachtar zdołał pokonać w ligowej potyczce obecnego lidera, czyli FC Dynamo Kijów. Eduardo Da Silva aż dwukrotnie trafiał do siatki rywala, a ostateczny wynik spotkania to 3:0 na korzyść donieckiego zespołu. Podopieczni rumuńskiego trenera po raz ostatni przegrali 27 marca. Ówczesnym rywalem Szachtaru był FC Vorskla Poltava. Sewilla może być ostatnim przystankiem dla v-ce lidera ukraińskiej ligi. Brak awansu wcale nie oznacza, że zespół z Doniecka przerwie passę spotkań bez porażki.
Sevilla FC

Hiszpanie chyba zupełnie zostali pochłonięci przez Ligę Europejską, bowiem przegrali kilka dni temu z niżej notowanym Espanyolem Barcelona. Co więcej, zespół Grzegorza Krychowiaka zajmuje jak na razie 7. lokatę, a to nie daje im prawa do gry w europejskich rozgrywkach. Do szóstej ekipy w postaci Celta de Vigo Sevilla traci 5 "oczek". Sytuacja ligowa dzisiejszych półfinalistów z Europy Zachodniej nie jest najlepsza. Na pocieszenie dla trenera Unaia Emery i jego podopiecznych została Liga Europejska. Droga do finału jest już otwarta. Na własnym stadionie gospodarzom wystarczy bezbramkowy rezultat lub remis 1:1.
Cofnijmy się raz jeszcze w przeszłość. Pierwsza konfrontacja obu ekip zakończyła się rezultatem 2:2. W 82 minucie meczu Gameiro wykorzystał rzut karny, czym doprowadził do remisu. Warto wspomnieć, że sędzią tego pojedynku był polski arbiter Szymon Marciniak. Mecz we Lwowie obejrzało ponad 34 tysiące kibiców. W barwach Sevilli 90 minut na boisku spędził Grzegorz Krychowiak, który pokazał się z naprawdę dobrej strony. Nasz reprezentant nie bał się starć z rywalem i dzielnie walczył o każdy centymetr boiska. Polak w 48 minucie spotkania otrzymał żółtą kartkę za faul na Wiktorze Kowalence.
Hiszpańsko-ukraiński pojedynek w drugiej odsłonie czas zacząć! W czwartek dowiemy się, kto zamelduje się w finale Ligi Europejskiej. Zdecydowanie bliżej awansu jest zespół Sevilli FC, który zdołał strzelić dwie bramki na Arenie Lviv. Goście będą musieli się sporo napocić, aby uzyskać prawo rozegrania spotkania w finale. Pamiętajmy jednak, że "dopóki piłka jest w grze, wszystko jest możliwe".
Witamy w transmisji online. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 21:05.

3:1

finał (1:1)

Gole: 9. Gameiro, 47. Gameiro, 59. Mariano – 44. Eduardo

Kartki:   29. Banega (SEV), 87. Vitolo (SEV) – 11. Marlos (SAC), 14. Rakićkyj (SAC), 20. Kuczer (SAC), 48. Srna (SAC), 61. Eduardo (SAC), 76. Stepanenko (SAC), 90. Ismaily (SAC)

Posiadanie piłki: 49 % : 51 %.
Strzały celne: 8:7. Strzały niecelne: 4:5. Rzuty rożne: 3:7. Spalone: 0:1. Foule: 19:15.

Sevilla FC: Soria – Mariano, Rami, Carriço, Trémoulinas (73. Escudero) – Krychowiak, N'Zonzi – Coke (C), Banega (89. Cristóforo), Vitolo – Gameiro (82. Iborra).
Zmiany: S. Rico – Iborra, Cristóforo, Escudero, Pareja, Konopljanka, F. Llorente.

Szachtar Donieck: Pjatow – Srna (C), Kuczer, Rakićkyj, Ismaily – Malyšjev, Stepanenko – Marlos (84. Nem), Kowałenko, Taison (76. Bernard) – Eduardo (84. Dentinho).
Zmiany: Kanibołoćkyj – Nem, Dentinho, Bernard, Kobin, Ordeć, Ferreyra.

Sędzia główny: Björn Kuipers
Sędziowie liniowi: van Roekel, Zeinstra