Najlepsze momenty piłki: Igrzyska Olimpijskie Barcelona 1992

19.03.2020, 13:00 • Finał, Barcelona 1992 • Sebastian

Strzały na bramkę: 6:9.
Strzały niecelne: 2:11.
Rzuty rożne: 5:8.
Spalone: 1:4.
Smutek, żal, niedosyt. Polacy muszą zadowolić się i tak dobrym drugim miejscem w igrzyskach olimpijskich. To była wyniszczająca bitwa w Barcelonie. Piłkarze zmęczeni walką w upale od początkowych minut słaniali się na nogach i z trudem łapali oddech. Hiszpanie postawili na swoim na początku doliczonego czasu i na oczach swojego monarchy strzelili decydującego gola na 3:2. To gospodarze, ku radości kibiców, świętują po ostatnim gwizdku, a Polacy osunęli się na murawę. Wielki wysiłek poszedł na marne.

90+1

90+1

Gol dla Hiszpanii!
Strzelcem bramki KIKO.

Nieszczęście w doliczonym czasie. Piłka w bramce Polaków i już nie będzie minut, żeby na tego gola odpowiedzieć. Hiszpanie zaczynają świętować wyszarpnięte mistrzostwo olimpijskie. Uderzenie Pepa Guardioli z linii pola karnego zostało jeszcze zablokowane, ale piłka spadła jeszcze pod nogami Kiko, który z kilkunastu metrów skompletował dublet, kiedy Aleksander Kłak był już na łopatkach.

90

Rozpoczął się doliczony czas.

89

Aleksander Kłak przyzwyczaił w całym turnieju do podobnych interwencji. Pewny chwyt we własnym polu karnym po dośrodkowaniu z prawego skrzydła.

88

Jerzy Brzęczek pojawił się tym razem na prawej stronie boiska, a tam udało się wywalczyć rzut rożny. Po dośrodkowaniu gwizdek sędziego z powodu faulu walczącego o pozycję Andrzeja Juskowiaka.

87

Również po gospodarzach widać zmęczenie. Nie było łatwo przycisnąć Polaków do muru tak mocno, żeby ci musieli wyciągać piłkę z własnej siatki. To kosztowało dużo energii.

86

Interwencja Tomasza Wałdocha, który zaryzykował, ale wślizgiem w odpowiednim momencie wygarnął piłkę spod nóg nacierającego na bramkę przeciwnika. Wszystko to wydarzyło się wewnątrz pola karnego.

85

Zostało pięć minut podstawowego czasu. Polska podejmuje jeszcze próby zaatakowania, ale nie może też zapominać o zabezpieczeniu tyłów.

84

Powrót na boisko Jerzego Brzęczka. Pomocnik Polaków zdołał już zerwać się do sprintu i sfaulować Juanmę Lopeza na jego połowie.

83

Jerzy Brzęczek zniesiony z boiska po raz drugi w tym spotkaniu. Bolesny uraz kapitana reprezentacji Polski i potrzebuje chwili na dojście do siebie.

82

Jeszcze strzał z dystansu Andrzeja Kobylańskiego. Piłka poleciała wysoko ponad poprzeczką w bramce zrelaksowanego w tej sytuacji Toniego.

81

Marek Koźmiński ruszył na lewym skrzydle pod pole karne przeciwnika. Wywalczony przez niego rzut rożny nie zakończył się strzałem. Dośrodkowanie sprzątnięte przez Hiszpanów.

79

Hiszpanie przeważają w statystykach strzałowych. Mieli szansę na odzyskanie prowadzenia, jednak zabrakło precyzji przy wykończeniu.

77

Gospodarze nie nacieszyli się długo prowadzeniem. W drugiej połowie sytuacja zmienia się dynamicznie.

76

Gol dla Polski!
Strzelcem bramki RYSZARD STANIEK.

Polska nie poddała się i po eleganckim ataku doprowadziła do remisu! Rośnie nadzieja na wygranie tego wyniszczającego pojedynku. Ryszard Staniek w idealnym momencie wystartował do podania z drugiej linii, opanował piłkę i natychmiast zdecydował się na strzał obok próbującego brawurowo ratować sytuację Toniego. Hiszpanie dogonieni.

75

Podniósł się z ławki Janusz Wójcik i próbuje jeszcze natchnąć swoich podopiecznych. Była szansa na strzelenie gola z rzutu wolnego, jednak Toni poskromił zbyt balonikowatą wrzutkę.

74

Żółta kartka dla Wojciecha Kowalczyka.

72

Piłkarze z Półwyspu Iberyjskiego nie rezygnują z oblegania pola karnego Polaków, choć sytuacja zrobiła się dla nich korzystna. Pozostało kilkanaście minut.

70

Hiszpania wyszła na prowadzenie! Kiko znalazł się tylko w towarzystwie Aleksandra Kłaka i pokonał go technicznym uderzeniem. W pierwszym tempie podania nie przeciął Tomasz Łapiński, a próbujący ratować sytuację Tomasz Wałdoch dostarczył piłkę autorowi gola. Prezent został wykorzystany, a zbyt głęboko cofnięci Polacy dostali kolejną karę.

69

Po wykonaniu rzutu wolnego Polakom nie udało się długo utrzymać w posiadaniu futbolówki. Ta trafiła ponownie w posiadanie niesionych dopingiem La Roja.

68

Chwila oddechu dla zmęczonych obrońców reprezentacji Polski. Podopiecznym Janusza Wójcika udało się wywalczyć stały fragment gry na połowie przeciwnika.

66

Trudne chwile dla Polaków, ponieważ uskrzydleni gospodarze atakują z furią bramkę Aleksandra Kłaka.

65

Strzelcem bramki LUIS ABELARDO.

Niestety, wyrównanie w finale olimpijskim. Trochę gorzkie, ponieważ będące efektem stałego fragmentu gry. Luis Abelardo wepchnął piłkę głową z bliska do siatki po wrzutce z rzutu wolnego. Jeden Polak nie był w stanie powstrzymać dwóch Hiszpanów i okres dominacji gospodarzy został udokumentowany golem.

64

Enrico Alfonso zablokowany w momencie oddawania strzału, ale wszystko to wygląda coraz groźniej dla reprezentantów Polski.

63

Kiko opanował futbolówkę kilkanaście metrów od bramki Aleksandra Kłaka, jednak nie oddał strzału, który mógł zaskoczyć odpowiednio rozgrzanego od początku spotkania Polaka.

62

Na trybunach pojawiła się hiszpańska para królewska. To może być dodatkowy impuls dla obecnych na boisku zawodników w bordowo-granatowych strojach.

61

Andrzej Juskowiak na spalonym i kolumbijski sędzia nie pozwolił oswobodzonemu napastnikowi na stoczenie pojedynku z Tonim.

60

Albert Ferrer przed dużą szansą na doprowadzenie do remisu. Piłka posłana przed nogi nieobstawionego w polu karnym Hiszpana, który widział przed sobą wyłącznie Aleksandra Kłaka. Co prawda ominął go płaskim strzałem, ale jednocześnie nie trafił w bramkę.

60

Godzina finału olimpijskiego za obiema reprezentacjami. Polska jest na prowadzeniu, ale przed nią jeszcze dwa skomplikowane kwadranse. Piłkarze z południa Europy nie odpuszczą.

59

Zdyscyplinowani są obrońcy z Polski, ale naporu wściekłych Hiszpanów trzeba się nieustannie obawiać.

58

Tomasz Łapiński interweniował w powietrzu po dośrodkowaniu. Jeszcze korner dla nakręcających się gospodarzy, ale Aleksander Kłak niezmiennie z czystym kontem.

57

Zmiana w drużynie Polska: z boiska schodzi Jałocha, na boisku pojawia się Świerczewski.

57

Szykuje się również zmiana w reprezentacji Polski. Przygotowany do wkroczenia na boisko jest Piotr Świerczewski.

55

Podnosi się wrzawa na trybunach Camp Nou. Juanma Lopez nie zdołał zrehabilitować się za błąd przy golu Wojciecha Kowalczyka i po dośrodkowaniu z rzutu rożnego główkował niecelnie.

54

Selekcjoner wprowadził dodatkowego napastnika. Ma to oczywiście zwiększyć siłę rażenia oraz liczbę wariantów w ofensywie Hiszpanii.

53

Zmiana w drużynie Hiszpania: z boiska schodzi Lasa, na boisku pojawia się Amavisca.

52

Korner dla Polaków po przyblokowanym dośrodkowaniu. Po krótkim rozegraniu stałego fragmentu gry niedokładna próba dostarczenia piłki na głowy wysokich zawodników.

50

Ponownie Andrzej Juskowiak, który w pierwszej połowie był dokładnie pilnowany przez Hiszpanów. Piłka po płaskim strzale utalentowanego napastnika przeszła między nogami defensora, jednak nie posunęła w kierunku bramki.

49

Polska będzie mieć szansę na przeprowadzenie szybkich ataków. Zapachniało drugim golem Orłów! Szkoda, że piłka nie wylądowała w narożniku bramki. Zabrakło naprawdę niewiele. Andrzej Juskowiak główkował "szczupakiem" po dośrodkowaniu z prawego skrzydła.

48

Pep Guardiola przedarł się przez centrum boiska i postanowił poszukać szczęścia. Piłka ugrzęzła między obrońcami reprezentacji Polski i wyhamowała.

46

Hiszpania rozpoczęła drugą połowę tak jak pierwszą od ataku. Aleksander Kłak szaleje na przedpolu i poskromił dośrodkowanie z lewego skrzydła.

46

Przerwa. Polska schodzi na przerwę ze skromnym prowadzeniem 1:0. Dzięki uderzeniu Wojciecha Kowalczyka nasza reprezentacja olimpijska jest bliżej wywalczenia złotych medali igrzysk w Barcelonie. Przez większą część pierwszej połowy napierali Hiszpanie, ale skoncentrowani obrońcy oraz Aleksander Kłak potrafili odeprzeć wszystkie ataki. Już po upływie podstawowego czasu podopieczni Janusza Wójcika przeprowadzili skuteczną szarżę.

45+2

45+2

Albert Ferrer jeszcze spróbował doprowadzić do remisu, ale szybka riposta reprezentacji Hiszpanii została poskromiona przez Aleksandra Kłaka.

45+1

Strzelcem bramki WOJCIECH KOWALCZYK.

Polacy na prowadzeniu! Na taki atak czekaliśmy od początku spotkania. Wojciech Kowalczyk zachował się jak wytrawny snajper. Ograł jak dziecko Juanmę Lopeza i wykorzystał sytuację sam na sam z Tonim. Uderzenie lewą nogą obok golkipera w kierunku dalszego narożnika bramki. Biało-Czerwoni bliżej zdobycia złotych medali igrzysk olimpijskich.

45

43

Rafael Berges wykonał wrzutkę na zakończenie dryblingu na lewej stronie boiska. Piłka nie została strącona w kierunku bramki, tylko zatańczyła w jej okolicy i została sprzątnięta przez Marka Koźmińskiego.

42

Aleksander Kłak nie wykonał jeszcze żadnego fałszywego ruchu na przedpolu. Wszystkie interwencje po dośrodkowaniach wręcz podręcznikowe.

41

Ponownie zrobiło się dynamicznie na murawie Camp Nou. Marcin Jałocha zablokował strzał, a piłka wyszła na korner. Po nim interweniował na przedpolu Aleksander Kłak.

40

Pozostało kilka minut zawodnikom na otworzenie wyniku w pierwszej połowie. Szarżował Andrzej Juskowiak, jednak został powstrzymany wślizgiem przez Juanmę Lopeza.

38

Kiko był blisko bramki i próbował wepchnąć do niej piłkę po wrzutce z rzutu wolnego. Przyblokowali go podopieczni Janusza Wójcika i jedyny łup przeciwników to korner.

37

Najlepsza szansa na strzelenie gola przez reprezentantów Polski! Wojciech Kowalczyk dostał podanie w tempo, znalazł się sam na sam z bramkarzem. Toni wyszedł górą z tego pojedynku i poskromił nogami płaskie uderzenie napastnika z kilkunastu metrów. Biało-Czerwoni również są w stanie zagrażać!

36

Coraz mniej sytuacji podbramkowych w pierwszej połowie. Hiszpanie zwolnili tempo. Nie grają już tak szybko i pomysłowo jak w początkowych minutach konfrontacji.

34

Piłka po pierwsze osłaniana przez Tomasza Łapińskiego, a po drugie przechwycona przez Aleksandra Kłaka nie nadawała się do oddania strzału dla Hiszpana.

33

Strzał Dariusza Gęsiora nie był czymś kłopotliwym dla Toniego. Bramkarz reprezentacji Hiszpanii opanował piłkę i już w tym momencie myślał o jej wprowadzeniu do gry.

32

Również Rafael Berges został zniesiony na noszach z boiska. Medycy żwawo zabierają kontuzjowanych piłkarzy, żeby za liniami bocznymi mogła im być udzielona profesjonalna pomoc.

31

Tomasz Wałdoch napomniany żółtą kartką za ostre przewinienie wślizgiem na Rafaelu Bergesie.

30

Jerzy Brzęczek powrócił na boisko po krótkiej pomocy od sztabu medycznego.

29

Przerwa w grze spowodowana urazem Jerzego Brzęczka. Kapitan olimpijskiej reprezentacji Polski został zniesiony na noszach.

28

Rafael Berges przypomniał o sobie bezrobotnemu w ostatnich minutach Aleksandrowi Kłakowi. Pewna interwencja bramkarza Polski po strzale z dystansu.

27

Zabrakło odrobiny dokładności w dwójkowym ataku konstruowanym przez Jerzego Brzęczka oraz Andrzeja Juskowiaka. Piłka uciekła pod nogi hiszpańskiego defensora.

26

Piłkarze z Półwyspu Iberyjskiego są blisko naszych reprezentantów i nie pozwalają im na swobodne rozgrywanie piłki w środku pola. Natychmiast doskakują gospodarze.

25

Dwukrotnie ostro potraktowany został Wojciech Kowalczyk. Sędzia Jose Torres tylko raz zdecydował się na odgwizdanie faulu na utalentowanym napastniku.

24

Luis Enrique dostał podanie w pole karne Polaków. Blisko pomocnika z Hiszpanii był Tomasz Łapiński i pozwolił wyłącznie na oddanie strzału w boczną siatkę.

23

Polska na połowie Hiszpanii, jednak nie udało się stworzyć sobie szansy na pokonanie Toniego. Crossowe podanie posłane na lewą stronę w kierunku Marka Koźmińskiego, któremu nie udało się kontynuować ataku.

22

Toni wznowił grę krótkim podaniem od rzutu wolnego. Wojciech Kowalczyk był na spalonym, co nie uszło uwadze skoncentrowanego sędziego z Kolumbii.

20

Faul na Ryszardzie Stańku blisko koła środkowego. Polacy chcieli zaskoczyć rywali szybkim rozegraniem rzutu wolnego, jednak piłka nie dotarła do Wojciecha Kowalczyka.

19

Reprezentacja Hiszpanii powróciła do ataku pozycyjnego, ale nie widać już takiej jej przewagi jak w początkowych minutach finału.

18

Kiko złapany na spalonym. Zdecydowany i zamaszysty gest sędziego asystenta i piłka przyznana reprezentantom Polski.

17

Ryszard Staniek nie opanował górnej piłki na połowie przeciwnika z Półwyspu Iberyjskiego. Sędzia gwizdnął jego przewinienie w pojedynku powietrznym.

16

Mikel Lasa centrował beznadziejnie i jedynym odbiorcą piłki mógł być Aleksander Kłak. Potoczyła się ona spokojnie do bramkarza. Nikt go nie zaatakował.

15

Minął kwadrans konfrontacji w stolicy Katalonii i podopieczni Janusza Wójcika zaczęli odpowiadać groźnymi atakami gospodarzom.

14

Przyblokowane uderzenie Tomasza Wałdocha, a po nim rzut rożny. Całe zamieszanie zakończyło się pierwszym, niecelnym strzałem Andrzeja Juskowiaka. Toni odprowadził piłkę wzrokiem poza boisko.

12

Mikel Lasa zabrał się za wykonanie rzutu rożnego. Jego dośrodkowanie spadło na głowie Juanmy Lopeza, który oddał strzał głową mimo obecności dwóch Polaków. Futbolówka wylądowała na górnej części poprzeczki. Ponownie było niebezpiecznie!

11

Rafael Berges posłał piłkę w szesnastkę Polaków, a tam Aleksander Kłak ponownie musiał popracować na przedpolu. Podręcznikowy chwyt bramkarza.

10

Biało-Czerwoni w głębokiej defensywie, ale nie dali się jeszcze pokonać. Aleksander Kłak znalazł się raz w opałach, ale nie skapitulował.

9

Ostra gra młodych Polaków. Poniewierani Hiszpanie, ale to nie odbiera im ochoty do atakowania.

8

Genialna sytuacja podbramkowa i mieliśmy dużo szczęścia. Albert Ferrer zaskoczył Polaków ofensywnym wbiegnięciem w ich pole karne. W sytuacji sam na sam niby ominął Aleksandra Kłaka, ale dał się jednocześnie wybić z rytmu i nie oddał strzału do odsłoniętej bramki. Odetchnęli z ulgą goście.

7

Podobna interwencja po przeciwnej stronie boiska Aleksandra Kłaka. Bramkarz zrobił w odpowiednim momencie dwa kroki do przodu i przechwycił płaskie dośrodkowanie.

6

Próba uruchomienia Wojciecha Kowalczyka podaniem z głębi pola. Przed napastnika z Polski wbiegł Toni i sprzątnął futbolówkę.

5

Pep Guardiola sfaulowany w centrum boiska. Hiszpanie spokojnie wznowili grę krótkim podaniem z rzutu wolnego. Guardiola oburzony ostrym atakiem Polaka.

4

Skutecznie w obronie Tomasz Łapiński i Hiszpanie musieli zadowolić się wrzutem z autu na wysokości pola karnego.

3

Alfonso dostał podanie w pole karne reprezentacji Polski i natychmiast postanowił oddać uderzenie. Piłka przeleciała po nim ponad bramką strzeżoną przez Aleksandra Kłaka.

3

Hiszpanie na trybunach gwiżdżą, kiedy w posiadaniu piłki są reprezentanci Polski. Początkowe akcje budowane w przodzie przez Wojciecha Kowalczyka i Andrzeja Juskowiaka są niegroźne dla przeciwnika.

2

Polacy w białych koszulach z czerwonymi akcentami. Z kolei gospodarze w bordowo-granatowych strojach. Od pierwszych minut trwa napór Hiszpanów wspieranych głośnym dopingiem.

1

Polska: Kłak – Wałdoch, Łapiński, Koźmiński – Staniek, Brzęczek, Gęsior, Kobylański, Jałocha – Juskowiak, Kowalczyk.

Rezerwowi: Onyszko – Bajor, Łapiński, Mielcarski, Waligóra, Koseła, Szubert, Wieszczycki, Świerczewski.

Hiszpania: Toni – Lopez, Abelardo, Solozabal – Ferrar, Guardiola, Berges, Lasa – Enrique, Kiko, Alfonso.

Rezerwowi: Canizares – Amavisca, Hernandez, Manjarin, Pinilla, Soler, Vidal, Villabona, Paqui.

Sędzia: Jose Torres Cadena (Kolumbia).
Wspomnień czar. Przed nami relacja z finału igrzysk olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku. Reprezentacja Polski zagra o złote medale z gospodarzami Hiszpanami.
W fazie grupowej igrzysk olimpijskich Polska odniosła zwycięstwa 2:0 z Kuwejtem oraz 3:0 z Włochami, a także zremisowała 2:2 ze Stanami Zjednoczonymi. Biało-Czerwoni zdobyli pięć punktów i awansowali do dalszych gier z pierwszego miejsca.
Polska pokonała już w fazie pucharowej 2:0 Katar oraz 6:1 Australię. W ten sposób podopieczni Janusza Wójcika dostali się do finału igrzysk olimpijskich i stanęli przed szansą zdobycia złotych medali.
Hiszpania również przystąpi do finału igrzysk olimpijskich niepokonana. Na dodatek gospodarze turnieju odnieśli dotychczas komplet zwycięstw. Po kolei rozprawili się z Kolumbią, Egiptem, Katarem, Włochami oraz Ghaną.
Do pojedynku o mistrzostwo olimpijskie dojdzie na legendarnym stadionie Camp Nou. Obiekt w Barcelonie może pomieścić 100 tysięcy kibiców, a pojedynek z Polakami obejrzy z trybun 95 tysięcy osób. Biało-Czerwoni stanęli przed olbrzymią szansą uciszenia kibiców w stolicy Katalonii.
Witamy w transmisji online. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 13:00.