Menu

Piłka nożna

Najlepsze momenty polskiej piłki: MŚ 1982

Polska – Francja

3:2

finał (2:1)

16.03.2020, 13:00 • Mecz o 3. miejsce MŚ • Sebastian

Dziękuję za wspólnie spędzony czas i zapraszam na kolejne relacje. (14:49:35)
Strzały na bramkę: 9:10.
Strzały niecelne: 7:13.
Rzuty rożne: 8:6.
Spalone: 3:0.
Faule: 17:13.
Koniec proszę państwa, koniec – tak krzyczał Jan Ciszewski po ostatnim gwizdku w meczu rozegranym w Alicante. Polska po raz drugi w historii i, teraz wiadomo, że dotychczas ostatni została trzecim zespołem mistrzostw świata. Dzięki celnym uderzeniom Andrzeja Szarmacha, Stefana Majewskiego, a także Janusza Kupcewicza drużyna prowadzona przez Antoniego Piechniczka mogła założyć na szyje srebrne medale mundialu. Polska pokonała Francję 3:2. Wielki sukces generacji ze Zbigniewem Bońkiem, Józefem Młynarczykiem, Andrzejem Szarmachem. Drużyna wzmocniona Grzegorzem Lato wróciła do Polski z poczuciem dobrze wykonanego zadania!

90+3

Koniec meczu.

90

Doliczone trzy minuty.

88

Antonio Garrido jeszcze nie spogląda na zegarek, jeszcze piłka w grze, a kibice w Polsce ściskają kciuki, żeby piłka już nie znalazła się w bramce Józefa Młynarczyka.

86

Przeciwnicy na obrzeżach pola karnego Polski, ale ich dośrodkowania albo padają łupem Józefa Młynarczyka, albo jego obrońców.

84

Będą się nam dłużyć ostatnie minuty tego spotkania. Polacy skupieni i odpierają ataki Francuzów, ale nie można stracić koncentracji nawet na sekundę.

82

Zmiana w drużynie Francja: z boiska schodzi Tigana, na boisku pojawia się Six.

79

Gerard Soler napomniany żółtą kartką przez Antonio Garrido. Pierwszy reprezentant Francji, który trafił do notesu Portugalczyka.

76

Polska dostała nauczkę od zespołu z zachodu kontynentu i już nie przyjmuje przeciwnika wyłącznie na własnej połowie boiska.

74

Francja ma kilkanaście minut, żeby doprowadzić do remisu i podobnie jak w półfinale z Republiką Federalną Niemiec do konkursu rzutów karnych.

72

72. Alain COURIOL - 3:2

72

Gol dla Francji!
Strzelcem bramki ALAIN COURIOL.

Jeszcze będzie nerwowo, jeszcze będzie ciekawie. Francja zdołała strzelić gola kontaktowego i spróbuje dopaść Polskę. Alain Couriol przyczaił się za plecami wszystkich obrońców, a po świetnym podaniu wybiegł sam na sam z Józefem Młynarczykiem. Delikatnie dziobnięta piłka ominęła bramkarza reprezentacji Polski i wylądowała w siatce.

71

Roman Wójcicki przewinił i został napomniany żółtą kartką. To drugi kartonik dla reprezentanta Polski.

71

Zmiana w drużynie Polska: z boiska schodzi Matysik, na boisku pojawia się Wójcicki.

70

Manuel Amoros poczęstował Józefa Młynarczyka uderzeniem zza pola karnego, a ten interweniował pewnie. Po stłumieniu siły uderzenia pozostało przytulić piłkę do piersi.

69

Nieznacznie obok bramki Polaków. Zgubił piłkę Grzegorz Lato, a to mogło mieć niepożądane skutki dla podopiecznych Antoniego Piechniczka.

68

Francuzi wrzucają wyższy bieg. Uciekł im finał mistrzostw świata, a aktualnie ucieka szansa na zajęcie trzeciego miejsca w mundialu.

65

Gerard Soler oddał kompletnie nieudane uderzenie, kiedy znalazł się z piłką w polu karnym reprezentacji Polski. Józef Młynarczyk tylko pobiegł za futbolówką i odprowadził ją poza boisko.

62

Andrzej Buncol pierwszym zawodnikiem z indywidualnym napomnieniem. Żółta kartka.

60

Akcja indywidualna Andrzeja Buncola zakończona strzałem po ziemi Grzegorza Laty. Piłka przeturlała się niedaleko od słupka w bramce strzeżonej przez Jeana Castanedę.

57

57. Andrzej Szarmach powstrzymany przez bramkarza!

57

Polska wywalczyła rzut wolny na połowie przeciwnika. Andrzej Szarmach główkował po wrzutce Zbigniewa Bońka i Francuzów uratowała interwencja Jeana Castanedy. Autor pierwszego gola strzelił odrobinę za bardzo w środek bramki.

55

Jean Larios zakończył długie rozegranie Francuzów uderzeniem z dystansu. Mocno, ale niecelnie i Biało-Czerwoni odprowadzili piłkę wzrokiem poza boisko.

53

Bruno Bellone poczęstował Józefa Młynarczyka uderzeniem zza pola karnego. Bramkarz z Polski interweniuje bez zarzutu od początku spotkania.

51

Francja jest w kompletnie innej sytuacji niż po dwóch kwadransach meczu. Przeciwnicy Polski muszą rzucić wszystkie siły do ataku i zaryzykować.

49

Srebrne medale już prawie zawieszone na szyjach podopiecznych Antoniego Piechniczka, ale trzeba uważać na Francuzów do końca.

47

47. Janusz KUPCEWICZ - 3:1

47

Gol dla Polski!
Strzelcem bramki JANUSZ KUPCEWICZ.

To są minuty, które wstrząsają Francuzami. Polska ponownie strzeliła gola i trzecie miejsce w mistrzostwach świata jest na wyciągnięcie ręki. Janusz Kupcewicz oddał wyśmienite uderzenie z rzutu wolnego. Brawurowa, ale skuteczna próba z ostrego kąta i piłka zaskoczyła Jeana Castanadę. Radość w polskich domach!

47

Przypomnijmy, że reprezentacja Polski w białych koszulkach i w czerwonych spodenkach, a Francja na niebiesko-biało-czerwono.

46

Zmiana w drużynie Francja: z boiska schodzi Janvion, na boisku pojawia się Lopez.

46

Druga połowa rozpoczęta.
Piłkarze powracają z szatni i niebawem rozpocznie się druga połowa meczu.
Pozostało 45 minut nadziei Francuzom, ale wierzymy, że to Polacy postawią na swoim i nie dadzą odebrać sobie prowadzenia.
Pierwsza połowa w Alicante źle się rozpoczęła, ale świetnie zakończyła. Polska na prowadzeniu i coraz bliżej trzeciego miejsca na świecie. Początkowa przewaga Francji znalazła potwierdzenie w postaci gola Rene Girarda, jednak w minutach poprzedzających przerwę Biało-Czerwoni odrobili stratę z nawiązką. Dzięki uderzeniom Andrzeja Szarmacha i Stefana Majewskiego do przerwy jest 2:1.

45

Pierwsza połowa skończona.

45

45. Stefan MAJEWSKI - 2:1

45

Gol dla Polski!
Strzelcem bramki STEFAN MAJEWSKI.

Polska na prowadzeniu! Piłka ponownie w bramce Francji! Świetnie zaczyna układać się to spotkanie. Klasyczny gol do szatni. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Stefan Majewski główkował celnie. Piłka ominęła Jeana Castanedę, a błąd bramkarza oraz obrońców wykorzystał defensor Legii Warszawa.

44

Zablokowane uderzenie z rzutu wolnego i kontratak Polaków. Janusz Kupcewicz zablokowany w momencie oddawania strzału i Biało-Czerwoni mają jeszcze korner.

43

Polska złapała wiatr w żagle i próbuje pójść za ciosem dopóki Antonio Garrido nie zarządził zejścia na przerwę do szatni.

42

Kolejna akcja Zbigniewa Bońka. Zapowiadała się obiecująco do momentu oddania strzału. Uderzenie jednak anemiczne i na domiar złego niecelne.

41

41. Andrzej SZARMACH - 1:1

41

Gol dla Polski!
Strzelcem bramki ANDRZEJ SZARMACH.

Polska doprowadziła do remisu! Coraz lepsza gra poskutkowała wyrównaniem. Andrzej Szarmach dostał wyśmienite podanie z drugiej linii ponad głowami Francuzów. To asysta Zbigniewa Bońka. Wypadało ją wykorzystać. Gracz AJ Auxerre strzelił bez przyjęcia, a odbita od słupka piłka wylądowała w siatce obok zdezorientowanego Jeana Castanedy!

39

Pozostało podopiecznym Antoniego Piechniczka jeszcze trochę czasu na doprowadzenie do remisu w pierwszej połowie. Warto byłoby to wykorzystać.

38

Biało-Czerwoni z minuty na minutę coraz groźniejsi, ale piłka nie ląduje w bramce Jeana Castanedy.

35

35. Zbigniew Boniek strzelił na zakończenie rajdu w słupek!

35

Słupek po strzale Zbigniewa Bońka. Ta piłka nie wpadła do siatki i aż trudno w to uwierzyć. Przyspieszenie Polaka w polu karnym, nie nadążył obrońca, ale zabrakło odrobiny precyzji. Andrzej Szarmach jakby nie spodziewał się i dlatego nie wykonał dobitki. Pechowe to wszystko!

32

Polska próbuje a to jedną, a to drugą stroną boiska przedrzeć się pod bramkę Jeana Castanedy. Z początkowej przewagi Francuzów niewiele pozostało.

31

Polska ma coraz więcej do powiedzenia w Alicante. Podanie na wolne pole do Zbigniewa Bońka, który miał przed oczami tylko Jeana Castanadę, ale również przeciwnika na plecach, który utrudnił pokonanie bramkarza.

30

Dwa kwadranse spotkania za nami i na prowadzeniu niezmiennie reprezentacja Francji. To ona jest bliżej zdobycia srebrnych medali mundialu.

28

Janusz Kupcewicz wymienił podania z Władysławem Żmudą i strzelił. Takiej odpowiedzi oczekiwali kibice reprezentacji Polski. Niestety, Jean Castaneda również jest w wysokiej dyspozycji.

26

Konfrontacja na prawej stronie boiska. Piłkarze reprezentacji Francji w ostatnim momencie zażegnali niebezpieczeństwo.

23

Tym razem huknął Rene Bellone. Piłka poleciała w lustro bramki Polaków, jednak ponownie nie dał się zaskoczyć Józef Młynarczyk.

22

Kolejny rzut wolny blisko linii pola karnego Polaków.

20

Polacy mobilizują się i pokrzykują na siebie. Starają się przejąć inicjatywę, ale na razie postraszyli Francuzów tylko jednym strzałem Zbigniewa Bońka.

17

Kolejne niebezpieczne rozegranie reprezentantów Francji. Piłka sprawnie przetransportowana w pole karne do Gerarda Solera, któremu dwaj Polacy utrudnili oddanie strzału do siatki. Futbolówka przeleciała obok spojenia słupka z poprzeczką.

15

Francja zyskała trochę komfortu po objęciu prowadzenia. Polska musi organizować się do ataku i myśleć o odrobieniu strat.

13

13. Rene GIRARD - 0:1

13

Gol dla Francji!
Strzelcem bramki RENE GIRARD.

Nie rozpoczęło się to wszystko dobrze dla naszych reprezentantów. Efektem szturmu Francji jest jej prowadzenie. Rene Girard dostał podanie blisko linii pola karnego Polaków, wbiegł bezkarnie w uliczkę i strzelił po ziemi. Futbolówka odbita od słupka zatrzepotała w siatce. Józef Młynarczyk skapitulował w pierwszym kwadransie meczu.

11

Trójkolorowi złapali wiatr w żagle, co wygląda coraz bardziej niebezpiecznie dla podopiecznych Antoniego Piechniczka.

10

Kolejna próba pokonania bramkarza reprezentacji Polski. Zrobiło się gorąco blisko twierdzy Józefa Młynarczyka. Jean Tigana uderzył minimalnie zza linii pola karnego i potrzeba było interwencji zawodnika Widzewa Łódź.

8

Jean-Francois Larios zabrał się za wykonanie rzutu wolnego. Francuz co prawda ominął swoim strzałem mur, ale nie pokonał skoncentrowanego Józefa Młynarczyka.

7

Francuzi są niebezpieczni, Francuzi są nakręceni. Ich akcja została powstrzymana dopiero faulem blisko pola karnego. Józef Młynarczyk ustawia swoich obrońców w murze.

5

Pierwsze ataki z obu stron. Zbigniew Boniek już raz przedarł się przez obronę przeciwnika i oddał uderzenie nieznacznie obok bramki strzeżonej przez Castanedę.

2

Polacy w białych koszulkach i czerwonych strojach. Również Francuzi w klasycznych trykotach – niebieskich koszulkach, białych spodenkach oraz czerwonych getrach.

1

Mecz się właśnie rozpoczął.
Składy:

Polska: Młynarczyk – Dziuba, Żmuda, Janas, Majewski – Matysik – Lato, Kupcewicz, Buncol – Boniek, Szarmach.

Rezerwowi: Kazimierski, Mowlik – Dolny, Skrobowski, Jałocha, Smolarek, Wójcicki, Pałasz, Ciołek, Kusto, Iwan.

Francja: Castaneda – Amoros, Tresor, Mahut, Janvion – Tigana, Girard, Larios – Couriol, Soler, Bellone.

Rezerwowi: Baratelli, Ettori – Battiston, Bossis, Lopez, Genghini, Platini, Giresse, Lacombe, Rocheteau, Six.

Sędzia: Antonio Garrido (Portugalia).
Wspomnień czar. Zapraszamy na relację z meczu o trzecie miejsce w mistrzostwach świata w Hiszpanii w 1982 roku. Polska zmierzy się w nim z Francją.
Prowadzona przez Antoniego Piechniczka reprezentacja Polski nie sprostała w półfinale Włochom. Porażka 0:2 pozbawiła drużynę szansy na pierwsze – historyczne mistrzostwo świata. Nadal możliwe było jednak wywalczenie trzeciego miejsca w mundialu.
W pierwszej fazie turnieju Polska zremisowała bezbramkowo z Włochami i z Kamerunem, po czym zwyciężyła 5:1 z Peru. Druga runda grupowa to wygrana Biało-Czerwonych 3:0 z Belgią, a także bezbramkowy remis z ZSRR. Nagrodą był awans do strefy medalowej.
Dla Francuzów brak awansu do finału mistrzostw świata był ogromnym rozczarowaniem. Generacja Trójkolorowych z Michaelem Platinim oraz Jeanem Tiganą przegrała w półfinale z Republiką Federalną Niemiec. Po regulaminowym czasie było 3:3, a w konkursie rzutów karnych o jeden strzał lepsi okazali się rywale.
Do konfrontacji doszło na Estadio Jose Rico Perez w Alicante. Przed pojedynkiem Polaków z Francuzami rozegrano w tym miejscu mecze grupowe Argentyny z Salwadorem oraz Argentyny z Węgrami. 10 lipca wydarzeniom przyglądało się z trybun 28 tysięcy kibiców.
Witamy w transmisji online. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 13:00.

Polska – Francja

3:2

finał (2:1)

Powrót do relacji

Gole: 41. Szarmach, 45. Majewski, 47. Kupcewicz – 13. Girard, 72. Couriol

Kartki:   62. Buncol (POL), 71. Wójcicki (POL) – 79. Soler (FRA)

Strzały celne: 9:10. Strzały niecelne: 7:13. Rzuty rożne: 8:6. Spalone: 3:0. Foule: 17:13.

Polska: Młynarczyk – Dziuba, Żmuda, Janas, Majewski – Matysik (71. Wójcicki) – Lato, Kupcewicz, Buncol – Boniek, Szarmach.

Zmiany: Kazimierski, Mowlik – Dolny, Skrobowski, Jałocha, Wójcicki, Pałasz, Ciołek, Kusto, Iwan.

Francja: Castaneda – Amoros, Tresor, Mahut, Janvion (46. Lopez) – Tigana (82. Six), Girard, Larios – Couriol, Soler, Bellone.

Zmiany: Baratelli, Ettori – Battiston, Bossis, Lopez, Genghini, Platini, Giresse, Lacombe, Rocheteau, Six.

Sędziowie: Antonio Garrido (Portugalia)