Najlepsze momenty polskiej piłki: MŚ 1982

16.03.2020, 13:00 • Mecz o 3. miejsce MŚ • Sebastian

Strzały niecelne: 7:13.
Rzuty rożne: 8:6.
Spalone: 3:0.
Faule: 17:13.
Koniec proszę państwa, koniec – tak krzyczał Jan Ciszewski po ostatnim gwizdku w meczu rozegranym w Alicante. Polska po raz drugi w historii i, teraz wiadomo, że dotychczas ostatni została trzecim zespołem mistrzostw świata. Dzięki celnym uderzeniom Andrzeja Szarmacha, Stefana Majewskiego, a także Janusza Kupcewicza drużyna prowadzona przez Antoniego Piechniczka mogła założyć na szyje srebrne medale mundialu. Polska pokonała Francję 3:2. Wielki sukces generacji ze Zbigniewem Bońkiem, Józefem Młynarczykiem, Andrzejem Szarmachem. Drużyna wzmocniona Grzegorzem Lato wróciła do Polski z poczuciem dobrze wykonanego zadania!

90+3

90

Doliczone trzy minuty.

88

Antonio Garrido jeszcze nie spogląda na zegarek, jeszcze piłka w grze, a kibice w Polsce ściskają kciuki, żeby piłka już nie znalazła się w bramce Józefa Młynarczyka.

86

Przeciwnicy na obrzeżach pola karnego Polski, ale ich dośrodkowania albo padają łupem Józefa Młynarczyka, albo jego obrońców.

84

Będą się nam dłużyć ostatnie minuty tego spotkania. Polacy skupieni i odpierają ataki Francuzów, ale nie można stracić koncentracji nawet na sekundę.

82

Zmiana w drużynie Francja: z boiska schodzi Tigana, na boisku pojawia się Six.

79

Gerard Soler napomniany żółtą kartką przez Antonio Garrido. Pierwszy reprezentant Francji, który trafił do notesu Portugalczyka.

76

Polska dostała nauczkę od zespołu z zachodu kontynentu i już nie przyjmuje przeciwnika wyłącznie na własnej połowie boiska.

74

Francja ma kilkanaście minut, żeby doprowadzić do remisu i podobnie jak w półfinale z Republiką Federalną Niemiec do konkursu rzutów karnych.

72

72. Alain COURIOL - 3:2

72

Gol dla Francji!
Strzelcem bramki ALAIN COURIOL.

Jeszcze będzie nerwowo, jeszcze będzie ciekawie. Francja zdołała strzelić gola kontaktowego i spróbuje dopaść Polskę. Alain Couriol przyczaił się za plecami wszystkich obrońców, a po świetnym podaniu wybiegł sam na sam z Józefem Młynarczykiem. Delikatnie dziobnięta piłka ominęła bramkarza reprezentacji Polski i wylądowała w siatce.

71

Roman Wójcicki przewinił i został napomniany żółtą kartką. To drugi kartonik dla reprezentanta Polski.

71

Zmiana w drużynie Polska: z boiska schodzi Matysik, na boisku pojawia się Wójcicki.

70

Manuel Amoros poczęstował Józefa Młynarczyka uderzeniem zza pola karnego, a ten interweniował pewnie. Po stłumieniu siły uderzenia pozostało przytulić piłkę do piersi.

69

Nieznacznie obok bramki Polaków. Zgubił piłkę Grzegorz Lato, a to mogło mieć niepożądane skutki dla podopiecznych Antoniego Piechniczka.

3:2

finał (2:1)

Gole: 41. Szarmach, 45. Majewski, 47. Kupcewicz – 13. Girard, 72. Couriol

Kartki:   62. Buncol (POL), 71. Wójcicki (POL) – 79. Soler (FRA)

Strzały celne: 9:10. Strzały niecelne: 7:13. Rzuty rożne: 8:6. Spalone: 3:0. Foule: 17:13.

Polska: Młynarczyk – Dziuba, Żmuda, Janas, Majewski – Matysik (71. Wójcicki) – Lato, Kupcewicz, Buncol – Boniek, Szarmach.

Zmiany: Kazimierski, Mowlik – Dolny, Skrobowski, Jałocha, Wójcicki, Pałasz, Ciołek, Kusto, Iwan.

Francja: Castaneda – Amoros, Tresor, Mahut, Janvion (46. Lopez) – Tigana (82. Six), Girard, Larios – Couriol, Soler, Bellone.

Zmiany: Baratelli, Ettori – Battiston, Bossis, Lopez, Genghini, Platini, Giresse, Lacombe, Rocheteau, Six.

Sędziowie: Antonio Garrido (Portugalia)