Liga Europy (Runda Kwalifikacyjna)

Jagiellonia Białystok – Rio Ave FC

1:0

finał (1:0)

26.07.2018, 19:20 • Stadion Miejski, Białystok • 2 runda kwalifikacyjna • Sebastian

Dziękuję za wspólnie spędzony czas i zapraszam na następne relacje. (21:11:37)
Posiadanie piłki: 43% : 57%.
Strzały na bramkę: 3:5.
Strzały niecelne: 4:4.
Rzuty rożne: 2:10.
Spalone: 0:4.
Faule: 17:8.
Dobry wynik Jagiellonii przed rewanżem w Portugalii. Nie rewelacyjny, nie świetny, ale na pewno pozytywny. Zaliczkę 1:0 zapewnił drużynie Ireneusza Mamrota jej nabytek Mateusz Machaj w 9. minucie po podaniu Przemysława Frankowskiego. Jagiellonia będąca na prowadzeniu koncentrowała się na jego pilnowaniu. Rio Ave zaczęło dyktować warunki na murawie i stwarzało sytuacje podbramkowe. Na wysokości zadania stanął Marian Kelemen, któremu można przyznać miano najważniejszego zawodnika spotkania. W rewanżu wicemistrz Polski będzie musiał zagrać jeszcze lepiej, ponieważ rozjuszeni przeciwnicy natychmiast ruszą do ataku.

90+3

90

Sędzia przedłużył spotkanie o trzy minuty.

88

Frankowskiemu również nie udało się na dłużej niż kilkanaście sekund oddalić gry od pola karnego Jagiellonii. Czas wolno płynie gospodarzom.

87

Patryk Klimala próbował utrzymać futbolówkę na połowie przeciwnika, ale samemu trudno było cokolwiek zdziałać. Portugalczycy zabrali piłkę byłemu napastnikowi Wigier Suwałki.

85

Szkoleniowcy wykorzystali komplet zmian. Ireneusz Mamrot zdecydował się na wprowadzenie z ławki rezerwowych Pospisila, Grzyba i Klimali.

84

Zmiana w drużynie Jagiellonia Białystok: z boiska schodzi Novikovas, na boisku pojawia się Klimala.

83

Trwa oblężenie pola karnego Jagiellonii przez większość zawodników Rio Ave. Mur wicemistrza Polski nie kruszeje, choć szkoda, że nie ma innego pomysłu na końcówkę spotkania.

81

Zmiana w drużynie Rio Ave FC: z boiska schodzi Galeno, na boisku pojawia się Rodrigues.

80

Szkoła przetrwania w Białymstoku. Jagiellonia ma przewagę gola i priorytetem jest utrzymać ją do ostatniego gwizdka.

79

Bardzo niebezpieczny atak Gabrielzinho w nogi Pospisila. Tylko żółta kartka dla brutalnego zawodnika.

78

Coraz więcej szczęścia ma Jagiellonia w tym pojedynku. Bruno Moreira stanął przed drugą szansą na wyrównanie. Tym razem zmiennik główkował nieznacznie obok bramki strzeżonej przez Mariana Kelemena.

76

Zmiana w drużynie Rio Ave FC: z boiska schodzi Tarantini, na boisku pojawia się Schmidt.

76

Romanczuk napomniany przez sędziego żółtym kartonikiem za przewinienie taktyczne.

75

Zmiana w drużynie Jagiellonia Białystok: z boiska schodzi Kwiecień, na boisku pojawia się Grzyb.

73

Marian Kelemen zapanował nad przestrzenią powietrzną nad własnym polem karnym. Pewna interwencja po dośrodkowaniu. Nie minęła minuta i bramkarz Jagiellonii musiał zatrzymać strzał Galeno! Nadal bez zarzutu!

71

Zmiana w drużynie Jagiellonia Białystok: z boiska schodzi Machaj, na boisku pojawia się Pospisil.

70

20 minut do końca regulaminowego czasu w pierwszym starciu. Szkoda, że nie do końca dwumeczu, ale to byłoby za dużo szczęścia dla wicemistrza Polski.

68

Poprawka Sheridana nie była zaskakująca dla Makaridze. Spokojnie zatrzymał futbolówkę golkiper Rio Ave.

67

Próbował pokonać bramkarza Przemysław Frankowski. Groźne uderzenie było odpowiedzią na próbę przelobowania Mariana Kelemena po przeciwnej stronie boiska.

65

Ciekawe, czy Rio Ave odsłoni się w końcówce pojedynku i poszuka gola na wyjeździe za wszelką cenę. To byłaby szansa na przeprowadzenie zabójczego kontrataku dla Jagiellonii.

64

W tym momencie to zawodnicy Rio Ave są uskrzydleni. Kwiecień mógł sprawić, że ich sytuacja będzie krytyczna, a tak nadal mają tylko gola do odrobienia.

62

Druga bramka Jagiellonii wisiała w powietrzu! Szkoda, że nie spadła. Po podaniu Novikovasa świetną szansę na wepchnięcie futbolówki z bliska do bramki miał Kwiecień, jednak spudłował. Oby to nie zemściło się!

62

Galeno nie popisał się swoim zagraniem i wyłącznie ułatwił interwencję Marianowi Kelemenowi. Coraz bliżej zachowania czystego konta jest bramkarz Jagiellonii.

61

Minął kwadrans po przerwie i był to wyrównany fragment spotkania. Rio Ave miało w tym spotkaniu fragmenty większej przewagi. To dobry znak.

60

Gabrielzinho na spalonym. Wygląda na skrajnie niezadowolonego pomocnik Rio Ave, ale nie pozostało mu nic innego jak powalczyć o odzyskanie piłki.

57

Gospodarze domagali się rzutu karnego. Ich zdaniem uderzenie Przemysława Frankowskiego zostało zablokowane ręką. Hiszpan widział tę sytuację kompletnie inaczej.

56

Utrzymuje się skromne prowadzenie podopiecznych Ireneusza Mamrota. Wynik 1:0 jest korzystny, ale oczywiście nie daje żadnego komfortu przed wyprawą na teren przeciwnika.

55

Gwizdek sędziego Ricardo De Burgosa i piłka dla Jagiellonii. Nieprzepisowo zatrzymana została akcja Tarasa Romanczuka.

54

Po strzale Tarasa Romanczuka przyjezdni postanowili utemperować Jagiellonię i wymienić kilkanaście podań.

53

Poprawka Tarasa Romanczuka z dystansu. Celna próba reprezentanta Polski i tylko szkoda, że w sam środek bramki. Nie musiał się mocno wysilić przy obronie Makaridze!

52

Wymiana podań Novikovasa z Kwietniem zablokowana w ostatnim momencie przez przeciwników. Już szykował się do oddania poważnego uderzenia ten drugi.

51

Odważne i skuteczne wyjście na przedpole Mariana Kelemena. Bramkarz Jagiellonii ruszył do przodu jak sprinter i sprzątnął piłkę sprzed nosa nadbiegającego Galeno.

50

Wrzut z autu na wysokości pola karnego przeciwnika. Nie dali się zaskoczyć tym nietypowym stałym fragmentem zawodnicy z południa kontynentu.

49

Tak samo jak w pierwszej połowie Jagiellonia skoncentrowana na utrzymaniu czystego konta.

48

Jeszcze korner dla Rio Ave. Guilherme był doskonale ustawiony i wybił piłkę z pola karnego Jagiellonii Białystok w bardziej bezpieczne miejsce boiska.

47

Pierwsza akcja po przerwie była dziełem Portugalczyków. Naładowani po powrocie z szani goście oddali strzał z dystansu. Konkretnie Galeno obok bramki Mariana Kelemena.

46

Jagiellonia prowadzi po nieco ponad 45 minutach. Na telebimie wyświetla się wynik 1:0, a jedyna bramka jest dziełem Mateusza Machaja. Pomocnik wykupiony z Chrobrego Głogów wykorzystał podanie Przemysława Frankowskiego. Wicemistrz Polski zdobył gola w 9. minucie i od tego momentu głównie pilnuje swojej skromnej zaliczki i liczy na możliwość skontrowania przeciwnika. Więcej do powiedzenia ma Rio Ave, jednak w trudnych warunkach nie jest gościom łatwo prezentować swojego ulubionego futbolu. Najbliżej wyrównania był gracz białostoczan Mitrović, który trafił w słupek własnej bramki.

45+1

45

Doliczona minuta do regulaminowego czasu. Szansa na jeszcze jedną akcję dla obu klubów.

45

Upadek autora dotychczas jedynego gola Mateusza Machaja. Potrzebuje odrobinę czasu pomocnik na dojście do siebie.

43

Po przewinieniu Kwietnia oczywiście szansa dla Rio Ave na wyrównanie z rzutu wolnego. Odpowiedzialność za wykonanie stałego fragmentu wziął na swoje barki Galeno, jednak chybił.

42

Faul Kwietnia, a ten zawodnik musi uważać na to co robi, ponieważ jako jedyny Jagiellończyk ma już na koncie żółtą kartkę.

40

Dalekie od ideału dośrodkowanie z rzutu rożnego w pole karne Jagiellonii. Niepotrzebnie wybrali się pod bramkę gospodarzy najwyżsi zawodnicy Rio Ave.

38

38. Mitrović prawie trafił do własnej bramki!

38

Szczęście Jagiellonii. Niewyobrażalne nerwy gospodarzy. Mitrović odbił futbolówkę w kierunku własnej bramki i zapachniało golem samobójczym. Piłka trafiła w słupek szczęśliwie dla Mariana Kelemena.

37

Gabrielzinho stracił piłkę w centrum boiska. Jagiellonia po przechwycie chciała natychmiast uruchomić w przodzie Sheridana. Połapali się w tym wszystkim Portugalczycy.

36

Moreira wszedł na boisko z ławki rezerwowych niby bez rozgrzewki, ale bardzo zainteresowany atakowaniem. Przed momentem dał się jednak złapać w pułapkę ofsajdową.

35

Kolejne minuty pod znakiem walki na stadionie w Białymstoku, a do końca regulaminowego czasu w pierwszej połowie pozostało zaledwie 10 minut.

33

Wrzutka także po przeciwnej stronie boiska. Nie udało się Sheridanowi zakończyć strzałem podania Mateusza Machaja.

32

Zrobiło się niebezpiecznie w polu karnym Jagiellonii. Gelson dopadł do dośrodkowania i oddał celne uderzenie. Gospodarzy musiał ratować po raz drugi w tym spotkaniu Marian Kelemen!

31

Sędzia ma coraz więcej pracy w Białymstoku. Hiszpan musi temperować zawodników, którzy starają się wszelkimi sposobami utrudniać sobie grę. W faulach przodują w ostatnich minutach gracze Jagiellonii.

30

Kwiecień popędził za przeciwnikiem i dopuścił się przewinienia. Żółta kartka.

29

Bartosz Kwiecień nie przymierzył tak jak sobie zamarzył zza pola karnego. Stracona piłka na rzecz Portugalczyków.

28

Moreira zawikłał się w drybling przed polem karnym gospodarzy i w efekcie oddał im futbolówkę. Rio Ave musi budować atak od początku.

27

Rio Ave wypracowuje sobie przewagę pod kątem posiadania piłki, ale nie przekłada się ona na liczne celne uderzenia.

25

Marian Kelemen musiał wyłącznie kontrolować lot piłki poza boisko po zagraniu Leandrinho.

24

Czekają na możliwość skontrowania przeciwnika podopieczni Ireneusza Mamrota. Przed momentem piłkę przetransportował na połowę Rio Ave Novikovas i zakończył rajd dośrodkowaniem.

23

Starają się mimo wszystko grać krótkimi podaniami Portugalczycy. Powoli przesuwają się w kierunku bramki Mariana Kelemena.

22

Piłka staje na nasiąkniętym wodą boisku. Irytują się zawodnicy Rio Ave, ponieważ warunki nie pomagają w tworzeniu typowych dla południowców akcji.

20

20. Kelemen zatrzymał Moreirę!

20

Ekspresowo zameldował się na boisku Bruno Moreira. Po strzale chętnego do gry zmiennika musiał interweniować Marian Kelemen. Rio Ave miało jeszcze szansę na zaskoczenie doświadczonego bramkarza z rzutu rożnego, ale wykonanie stałego fragmentu nie było idealne.

19

Wymuszona urazem zmiana w Rio Ave. Zafrasowana mina trenera przyjezdnych. Zastanawia się, czy wyczerpał już limit pecha w czwartkowy wieczór.

18

Zmiana w drużynie Rio Ave FC: z boiska schodzi Diego Lopes, na boisku pojawia się Moreira.

16

Gra wznowiona i to przyjezdni z Portugalii poszukają sposobu na zdobycie bramki. Pobyt na murawie w Białymstoku rozpoczęli od dwóch zimnych pryszniców. Z nieba i od podopiecznych Ireneusza Mamrota.

15

Krótka przerwa w grze jest spowodowana urazem Tarasa Romanczuka. Reprezentantowi Polski jest udzielana pomoc przez medyków Jagiellonii.

14

Buatu-Mananga przeskoczył obrońców w żółto-czerwonych strojach, ale był pod presją i nie oddał celnego strzału głową po dośrodkowaniu z rzutu wolnego. Zagrożenie zostało oddalone.

13

Jeszcze jedna szansa na dokładne dogranie piłki w szesnastkę wicemistrza Polski. Tym razem z rzutu wolnego po przewinieniu Mateusza Machaja.

12

Skuteczna interwencja białostoczan po dośrodkowaniu z prawego skrzydła. Nie udało się oddać strzału zawodnikom Rio Ave.

11

Jest czego bronić w Białymstoku, ale jeszcze lepiej poszukać następnych bramek. Na razie Jagiellonia chce spokojnie przeczekać atak rozjuszonego straconym golem przeciwnika.

9

9. Machaj (JAG) - 1:0

9

Gol dla Jagiellonii!
Strzelcem bramki MATEUSZ MACHAJ.

Jagiellonia ma wymarzone trafienie na początku spotkania. Kompletnie zaskoczyła w deszczowej aurze swojego przeciwnika. Mateusz Machaj przymierzył w sytuacji sam na sam po podaniu Przemysława Frankowskiego z głębi pola.

5

Sędzia asystent wyglądał w tej sytuacji na przekonanego w stu procentach o swojej decyzji. Zasygnalizował spalonego Gelsona, dlatego ze stojącej piłki wznowiła grę Jagiellonia.

3

Nieśmiałe próby zaatakowania z obu stron. Bramka na początku rywalizacji mogłaby być wielką zaliczką przed dalszą częścią spotkania.

2

Pojedynek rozpoczął się w strugach deszczu. Jagiellonia w tradycyjnych żółto-czerwonych strojach, natomiast jej przeciwnik na biało.

1

Jagiellonia Białystok: Kelemen – Burliga, Runje, Mitrović, Guilherme – Romanczuk, Kwiecień – Frankowski, Machaj, Novikovas – Sheridan.

Rezerwowi: Sandomierski – Klemenz, Wójcicki, Grzyb, Pospisil, Świderski, Klimala.

Rio Ave FC: Makaridze – Borevković, Nelson Monte, Buatu-Mananga – Gabrielzinho, Leandrinho, Tarantini, Reis – Diego Lopes – Gelson, Galeno.

Rezerwowi: Leo Cesar – Miguel Rodrigues, Moreira, Schmidt, Jambor, Figueiredo, Furtado.

Sędzia: Ricardo De Burgos (Hiszpania).
Jagiellonia Białystok rozpocznie walkę o awans do fazy grupowej Ligi Europy na własnym stadionie. Jej przeciwnikiem będzie portugalskie Rio Ave. Pierwszy gwizdek sędziego Ricardo De Burgosa w czwartek o godzinie 19.20.
Białostoczanie zdobyli w poprzednim sezonie wicemistrzostwo Polski. W czołówce Lotto Ekstraklasy są od kilku lat, dlatego zdążyli zebrać pewne doświadczenie w europejskich pucharach. W dwóch poprzednich kampaniach Jagiellonia odpadła w drugiej rundzie eliminacji Ligi Europy. Może uda się przejść tę fazę w tym sezonie.
Podopieczni Ireneusza Mamrota powalczą w czwartek o pierwsze w sezonie zwycięstwo w meczu o stawkę. Dotychczas mieli jedną szansę i została ona zmarnowana. Jagiellonia przegrała na inaugurację Lotto Ekstraklasy 0:1 z Lechią Gdańsk. Było to dla niej ostrzeżenie.
Rio Ave ma za sobą dwie przygody w europejskich pucharach. W roli debiutanta dotarło do fazy grupowej Ligi Europy, w której odniosło jedno zwycięstwo, raz zremisowało, a cztery mecze przegrało. W 2017 roku Portugalczycy wywrócili się już na pierwszej przeszkodzie, którą stanowiła Sparta Praga.
W poprzednim sezonie Primeira Ligi piłkarze Rio Ave uplasowali się na piątym miejscu. Zdobyli zdecydowanie mniej punktów niż najlepsze zespoły FC Porto, Benfica Lizbona, Sporting Lizbona i SC Braga, ale spośród drużyn środka Rio Ave okazało się najbardziej solidne. Swoje 51 zdobyło za 15 zwycięstw oraz sześć remisów.
Witamy w transmisji online. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 19:20.

1:0

finał (1:0)

Gole: 9. Machaj

Kartki:   30. Kwiecień (JAG), 76. Romanczuk (JAG) – 79. Gabrielzinho (AVE)

Posiadanie piłki: 43 % : 57 %.
Strzały celne: 3:5. Strzały niecelne: 4:4. Rzuty rożne: 2:10. Spalone: 0:4. Foule: 17:8.

Jagiellonia Białystok: Kelemen – Burliga, Runje, Mitrović, Guilherme – Romanczuk, Kwiecień (75. Grzyb) – Frankowski, Machaj (71. Pospisil), Novikovas (84. Klimala) – Sheridan.

Zmiany: Sandomierski – Klemenz, Wójcicki, Grzyb, Pospisil, Świderski, Klimala.

Rio Ave FC: Makaridze – Borevković, Nelson Monte, Buatu-Mananga – Gabrielzinho, Leandrinho, Tarantini (76. Schmidt), Reis – Diego Lopes (18. Moreira) – Gelson, Galeno (81. Miguel Rodrigues).

Zmiany: Leo Cesar – Miguel Rodrigues, Moreira, Schmidt, Jambor, Figueiredo, Furtado.

Sędziowie: Ricardo De Burgos (Hiszpania)

Drugi mecz: Rio Ave - Jagiellonia 4:4

Ufa – Domzale 16:00 0:0

Ventspils – Bordeaux 16:45 0:1