2:3

finał (0:1)

02.02.2018, 20:30 • RheinEnergieStadion, Kolonia • Runda 21 • Sebastian

Dziękuję za wspólnie spędzony czas i zapraszam na następne relacje. (22:31:19)
Warto było delektować się widowiskiem w Kolonii. Borussia idzie w górę tabeli dzięki zwycięstwu 3:2 z autsajderem Bundesligi. Jak to powiedzieli sprawozdawcy po ostatnim gwizdku – istnieje w Dortmundzie życie bez Aubameyanga. Na powitanie z nowym klubem Batshuayi strzelił dwa gole, przy trzecim asystował, a jakby tego było mało, to jeszcze raz wpakował piłkę do siatki ze spalonego. Cios za cios szły drużyny w dynamicznym i interesującym spotkaniu. Ostatnie słowo w 84. minucie należało do uczestnika Ligi Europy, a konkretnie do Schuerrle. Borussia przerwała pasmo bez porażki przeciwnika. Koeln walczyło, ale w piątek szansa gospodarzy na utrzymanie przestała się powiększać.

90+4

Hector napomniany żółtym kartonikiem w ostatniej doliczonej minucie za przewinienie na Kagawie.

90+2

Ponad 30 uderzeń w tym spotkaniu. Gospodarze liczą na jeszcze jedno, skuteczne Koeln, jednak czasu na wyrównanie pozostało niewiele.

90

Doliczone minimum 4 minuty do regulaminowego czasu.

88

Asystę przy decydującym na razie trafieniu Schuerrle zanotował Batshuayi. Jeżeli Borussia utrzyma prowadzenie do końca, to będzie wielki debiut nowego napastnika w Bundeslidze.

87

Zmiana w drużynie Borussia Dortmund: z boiska schodzi André Schürrle, na boisku pojawia się Manuel Akanji.

87

Zmiana w drużynie 1. FC Köln: z boiska schodzi Marco Höger, na boisku pojawia się Claudio Pizarro.

86

Sokratis był w odpowiednim miejscu oraz czasie i zablokował uderzenie Hoegera. Kilka sekund wcześniej Koeln domagało się rzutu karnego po starciu z udziałem Piszczka. Sędzia nie widział tam przewinienia. Jeszcze dobitka i Buerki sparował futbolówkę na korner!

84

84. André Schürrle (DOR) - 2:3

84

Gol dla Borussii!
Strzelcem bramki ANDRÉ SCHÜRRLE.

Trzech, a momentami nawet czterech zawodników Borussii wybiegło przeciwko dwóm gospodarzom. Wszyscy zastanawiali się, gdzie poda piłkę Schuerrle, tymczasem Niemiec nie zrobił problemu z obecności defensora i uderzył na 3:2 w narożnik bramki Horna!

83

Pogubił się na prawej flance boiska Soerensen. Nie po raz pierwszy w tym spotkaniu, więc nie można być specjalnie zdziwionym.

82

Schuerrle biegł dwa razy szybciej niż przeciwnik, więc nie miał problemu z wypracowaniem sobie pozycji do strzału. Próbę Niemca odbił wzorowo Horn.

80

10 minut do końca regulaminowego czasu. Borussia dwukrotnie wychodziła na prowadzenie, jednak nie potrafiła go utrzymać i tak samo jak jej przeciwnik musi nadal atakować.

79

Ozcan na wiwat. Na więcej liczyli miejscowi kibice po rajdzie i groźnym dośrodkowaniu Cordoby z prawego skrzydła.

77

Sytuacja wydawała się być stracona, tymczasem gospodarze wywalczyli wrzut z autu na wysokości pola karnego dortmundczyków. Całe zamieszanie zakończone strzałem Mere zza pola karnego obok słupka.

75

Batshuayi oderwał się od obrońców Koeln i główkował w rękawice bramkarza po dośrodkowaniu Schuerrle.

74

Kibice oczekują, że końcówka spotkania będzie należeć do autsajdera Bundesligi. Długo gonił przeciwnika, a teraz ma kilkanaście minut na zadanie mu decydującego ciosu.

72

Zmiana w drużynie Borussia Dortmund: z boiska schodzi Christian Pulisic, na boisku pojawia się Jadon Sancho.

71

Rozstrzelali się piłkarze w drugiej połowie i nadal nie wiadomo, która drużyna zdobędzie komplet punktów. Za moment druga roszada personalna w Borussii.

69

69. Jorge Meré (KLN) - 2:2

69

Gol dla FC Köln!
Strzelcem bramki JORGE MERÉ.

Cios za cios w Kolonii! Po zablokowanym strzale Cordoby gospodarze mieli korner. Do dośrodkowania ze stałego fragmentu wyskoczyło jednocześnie dwóch zawodników. Najsprytniejszy okazał się Mere, który główkował do bramki. Buerki został na linii i tylko statystował w tej sytuacji.

68

Zamienili się pozycjami Schuerrle z Pulisiciem, co było zaskakujące dla gospodarzy. W akcji Borussii zabrakło ostatniego dobrego podania.

67

W końcu Kozły wykonały rzut rożny i za nieudaną interwencję sprzed kilku minut rehabilituje się stopniowo Buerki. Dobra reakcja bramkarza Borussii.

67

Koeln wywalczyło korner po crossowym podaniu. Spieszy się gospodarzom z wykonaniem stałego fragmentu, jednak sędzia widzi jakieś naruszenie przepisów.

65

Wściekli są kibice gospodarzy. Ich radość z wyrównania trwała mniej niż dwie minuty i sytuacja wróciła do punktu wyjścia. Była szansa na zdobycie kolejnego gola, jednak Buerki nie miał problemu z płaskim strzałem.

64

Zmiana w drużynie Borussia Dortmund: z boiska schodzi Mahmoud Dahoud, na boisku pojawia się Raphaël Guerreiro.

64

Zmiana w drużynie 1. FC Köln: z boiska schodzi Sehrou Guirassy, na boisku pojawia się Jhon Córdoba.

62

62. Michy Batshuayi (DOR) - 1:2

62

Strzelcem bramki MICHY BATSHUAYI.

Riposta Borussii jak na zawołanie! Batshuayi skierował piłkę między nogami Horna do siatki. Tym razem wszystko odbyło się zgodnie z przepisami i nowy napastnik zespołu z Dortmundu mógł fetować wygranie pojedynku sam na sam z golkiperem.

60

60. Simon Zoller (KLN) - 1:1

60

Strzelcem bramki SIMON ZOLLER.

Wyrównanie w Kolonii! Zmiennik potrzebował kwadransa na skierowanie piłki do bramki. Zoller znalazł się w odpowiednim miejscu oraz czasie i główkował piłkę do siatki po marnej interwencji Buerkiego. Bramkarz Borussi odbił przed siebie strzał Heintza i nieszczęście było gotowe.

59

Nie po raz pierwszy w tym spotkaniu sędzia asystent zasygnalizował spalonego Batshuayia. W pierwszej połowie "odebrał" mu w ten sposób gola.

57

Kolejne ostrzeżenie dla zespołu z Kolonii i z jednej strony musi być ostrożny, a z drugiej szukać swoich szans na wyrównanie.

56

Podanie Schuerrle do osamotnionego Batshuayia, pod którego nogi rzucił się w odpowiednim momencie bramkarz Koeln! Po interwencji Horna jeszcze próba dobitki Pulisicia, jednak zablokowana przez Ozcana i Borussia wciąż ma tylko gola przewagi w Kolonii.

54

Guirassy zatańczył na skraju pola karnego Borussii Dortmund, po czym oddał mocne uderzenie. Buerki nie mógł być pewny swego, jednak nie musiał interweniować. Napastnik gospodarzy nieznacznie chybił.

53

Borussia wciąga przeciwnika na własną połowę. Pokazuje mu, że dopóki ten nie założy wysokiego pressingu, będzie wymieniać leniwe podania.

52

Miękka wrzutka Jojicia z drugiej linii spadła na głowę Terodde, którego zgranie w środek pola karnego było łatwe do zneutralizowania dla Buerkiego.

50

Rajd Piszczka na prawym skrzydle. Nie było reprezentanta Polski widać często w ofensywie w pierwszej połowie, ale ostatnia akcja zapowiada większą aktywność Piszczka.

48

Podanie w środek pola karnego do Jojicia, którego płaskie uderzenie zostało zablokowane.

47

Trener gospodarzy wymienił mało efektywnego na prawym skrzydle Clemensa na nowego pomocnika. Koeln musi w drugiej połowie zaatakować, jeżeli nie chce przerwać swojej serii meczów bez porażki.

46

Zmiana w drużynie 1. FC Köln: z boiska schodzi Christian Clemens, na boisku pojawia się Simon Zoller.

46

Borussia ma przewagę gola po 45 minutach. Przyjezdnych wyprowadził na prowadzenie Batshuayi, który od wczoraj trenuje z zespołem. Był też blisko drugiego trafienia napastnik, jednak sędzia anulował gola i stanęło na skromnym prowadzeniu wyżej notowanego zespołu. Do Borussii należał kwadrans przed przerwą. Wcześniej dynamiczne spotkanie było generalnie wyrównane i może być jeszcze ciekawie po przerwie.

45

44

44. Piłka w bramce, ale trafienie Batshuayia anulowane!

44

Piłka w bramce gospodarzy po strzale Batshuayia, ale nie ma gola. Początkowo sędzia Benjamin Brand pozwolił cieszyć się gościom, ale następnie po konsultacji z asystentem anulował trafienie. Belg był na minimalnym spalonym.

41

Po przechwycie Piszczka do ataku próbował ruszyć Pulisić. Brzydko faulował go Jojić i jest pierwsza żółta kartka dla gospodarza.

40

Ekipa z Kolonii musi budować atak od nowa. Wymienia podania przed polem karnym Borussii. Buerki obserwuje wydarzenia z dystansu.

39

Po odzyskaniu piłki Kozły wywalczyły dla siebie korner. Centra w środek szesnastki padła łupem defensora, który interweniował szczupakiem.

37

Po zmianie wyniku Borussia wymienia podania i nie pozwala na odpowiedź podrażnionym gospodarzom. Tych było stać jedynie na przewinienie w centrum boiska.

35

35. Michy BATSHUAYI - 0:1

35

Bramka w pierwszej połowie debiutu! Nie było widać napastnika wypożyczonego z Chelsea, ale kiedy tylko się pokazał, trafił do siatki. Piłkę w środek pola karnego dostarczył Belgowi z lewej strony Toljan. Po stronie Koeln nie popisał się Soerensen, który został łatwo wyprowadzony w pole na skraju pola karnego.

34

34. Dahoud napomniany kartką za przewinienie taktyczne.

34

Dahoud nie zdążył za przeciwnikiem i ratował się przewinieniem taktycznym. Pierwsza żółta kartka.

31

Clemens uparcie posyła płaskie centry z prawego skrzydła. Jak nie w rękawice Buerkiego, to pod nogi Topraka. Więcej dokładności wymaga od swojego skrajnego pomocnika trener.

30

Pokazał się w dwóch akcjach przez dwa kwadranse Batshuayi. Potrzebuje czasu na zrozumienie się z partnerami napastnik wypożyczony z Chelsea.

29

Za długie podanie do Pulisicia. Ofensywny zawodnik Borussii starał się za wszelką cenę złapać piłkę, jednak ta uciekła mu poza boisko.

28

Mniej sytuacji podbramkowych w ostatnich minutach. Piłkarze defensywni zaczynają pomiatać ofensywnymi, ale niewykluczone, że za moment ci drudzy się odgryzą.

27

Piłka po przeciwnej stronie boiska, gdzie nieudane zagranie z rzutu wolnego zostało przepuszczone poza plac przez bramkarza Borussii.

26

Dahoud przebiegł się przed polem karnym przeciwnika i znalazł miejsce do oddania płaskiego uderzenia. Horn wyłącznie odprowadził piłkę wzrokiem poza boisko.

24

Dośrodkowania w pole karne Borussii z obu stron boiska. W końcu piłka została skierowana prosto w objęcia Buerkiego, który wyjaśnił sytuację.

23

Daje pograć zawodnikom Benjamin Brand. Powinni już przyzwyczajać się aktorzy widowiska i nie startować z pretensjami po każdym ostrzejszym starciu.

22

Obie drużyny bronią podobnie. Atakują przeciwnika dopiero średnim pressingiem, po czym organizują się sporą liczbą zawodników do kontrataku.

20

Wyrównany i dynamiczny początek spotkania. Na samym początku Koeln grało ostrożnie, ale szybko również gospodarze zorganizowali się do ataku i mieli najlepszą szansę, by wyjść na prowadzenie.

19

Guirassy zastawił piłkę i sprowokował przeciwnika do faulu. Po nieczystym zagraniu Topraka rzut wolny dla Koeln.

18

Pobiegli gospodarze z pretensjami do sędziego podobnie jak minutę wcześniej przyjezdni. Benjamin Brand ponownie nie zdecydował się na podyktowanie rzutu karnego.

17

Przewinienie w bocznym sektorze boiska. Zakotłowało się po dośrodkowaniu Jojicia z rzutu wolnego. Ostatecznie futbolówka w rękawicach Buerkiego.

15

Kagawa strzelił w górną część poprzeczki. Trzy sekundy wcześniej Borussia domagała się od Benjamina Branda odgwizdania rzutu karnego po starciu z udziałem Dahouda.

13

Buerki uratował Borussię Dortmund! Ustawił się w odpowiednim miejscu bramkarz gości i dzięki refleksowi zatrzymał uderzenie Jojicia z półdystansu. Jeszcze próba dobicia piłki do bramki jednak nieskuteczna.

12

Po rzucie wolnym piłka przeniesiona szybko w pole karne FC Koeln, gdzie strzał do bramki próbował oddać Batshuayi. Poluje na debiutanckiego gola w barwach Borussii.

12

Weigl powstrzymany faulem przez Terodde i ekipa z Dortmundu wznowi grę od rzutu wolnego w centrum boiska.

11

Kozły przechodzą do ataku pozycyjnego, a Borussia wycofała się w jedenastu na własną połowę. Średni pressing okazał się skuteczny i gospodarze nie oddali strzału.

9

Clemens próbował się rozpędzić na prawym skrzydle, jednak zdecydowanie szybciej był przy piłce Piszczek i wybił przeciwnikowi z głowy rajd na skrzydle.

7

Korner dla Borussii. Kagawa dośrodkował płasko w środek pola karnego, gdzie sprytniejsi okazali się grający w białych strojach gospodarze.

6

Krąży piłka między grającymi w czarnych koszulkach i żółtych spodenkach przyjezdnymi. Szukają miejsca między gospodarzami na przeprowadzenie zabójczego ataku.

4

Kagawa cofnął się głęboko po piłkę, po czym postanowił uruchomić crossowym podaniem Pulisicia. Zrozumiał koncepcję Japończyka obrońca i zbił futbolówkę w kierunku własnego bramkarza Horna.

3

Nieśmiała riposta jedenastki z Kolonii. Guirassy doczekał się podania, jednak jego akcja nie trwała długo.

2

Borussia starała się przebić lewym skrzydłem. Udało się, po czym piłka miała trafić do nowo pozyskanego Batshuayia. W ostatnim momencie wmieszali się gospodarze.

1

Koeln bez Pawła Olkowskiego w podstawowym składzie, co specjalnym zaskoczeniem nie jest. Na prawej obronie w Borussii Dortmund jest Łukasz Piszczek.

1. FC Köln: T. Horn – F. Sörensen, Meré, Heintz, Hector (C) – Clemens, Höger, S. Özcan, Jojic – Terodde, Guirassy.

Rezerwowi: Kessler – Maroh, Zoller, J. Córdoba, Pizarro, Koziello, Lehmann.

Borussia Dortmund: Bürki – Ł. Piszczek, Papastathópoulos (C), Toprak, Toljan – Dahoud, Weigl, Kagawa – Pulisic, Batshuayi, Schürrle.

Rezerwowi: Weidenfeller – Sancho, Guerreiro, Şahin, Isak, Akanji, G. Castro.

Sędzia: Benjamin Brand.
1. FC Koeln zaczął punktować w Bundeslidze, ale jego sytuacja pozostaje trudna. Passę bez porażki spróbuje przedłużyć w konfrontacji z Borussią Dortmund. Benjamin Brand rozpocznie spotkanie w piątek o godzinie 20.30.
Koeln wygrał pierwszy w sezonie mecz ligowy dopiero 16 grudnia. Od tego dnia zdobył 10 z możliwych 12 punktów i rozpalił iskierkę nadziei na utrzymanie w Bundeslidze. Do bezpiecznego miejsca w tabeli drużyna Stefana Ruthenbecka traci jednak wciąż 8 punktów.
Były już uczestnik Ligi Europy musi punktować równie regularnie w następnych kolejkach jak w końcówce grudnia i w styczniu. Luty rozpocznie pojedynkiem z Borussią Dortmund, która ma nadal realną szansę na wicemistrzostwo Niemiec.
Borussia traci do wicelidera Bayeru Leverkusen trzy punkty. Drużyna Petera Stoegera jest niepokonana od 20 grudnia, a biorąc pod uwagę wyłącznie mecze w Bundeslidze, od 9 grudnia. Poprzednie trzy starcia Borussia zremisowała i w Kolonii nie chce stracić kolejnych "oczek".
Borussia przystąpi do tego meczu już bez Pierre'a-Emericka Aubameyanga. Następcą sprzedanego do Arsenalu snajpera jest wypożyczony Michy Batshuayi. Ekipa z Dortmundu zwyciężyła w Kolonii po raz ostatni w marcu 2012 roku. To już ponad pięć lat oczekiwania na wiktorię w tym mieście.
Witamy w transmisji online. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 20:30.

2:3

finał (0:1)

Gole: 60. Zoller, 69. Meré – 35. Batshuayi, 62. Batshuayi, 84. Schürrle

Kartki:   41. Jojic (KLN), 90+4. Hector (KLN) – 34. Dahoud (DOR)

Posiadanie piłki: 47 % : 53 %.
Strzały celne: 5:7. Strzały niecelne: 4:7. Rzuty rożne: 5:2. Spalone: 2:3. Foule: 13:16.

1. FC Koln: T. Horn – F. Sörensen, Meré, Heintz, Hector (C) – Clemens (46. Zoller), Höger (87. Pizarro), S. Özcan, Jojic – Terodde, Guirassy (64. J. Córdoba).
Zmiany: Kessler – Maroh, Zoller, J. Córdoba, Pizarro, Koziello, Lehmann.

Borussia Dortmund: Bürki – Ł. Piszczek, Papastathópoulos (C), Toprak, Toljan – Dahoud (64. Guerreiro), Weigl, Kagawa – Pulisic (72. Sancho), Batshuayi, Schürrle (87. Akanji).
Zmiany: Weidenfeller – Sancho, Guerreiro, Şahin, Isak, Akanji, G. Castro.

Sędziowie: Benjamin Brand