IFK Göteborg – Piast Gliwice

0:0

finał (0:0)

21.07.2016, 19:00 • 2 runda kwalifikacyjna • Adrian Trawicki

Piast Gliwice remisuje bezbramkowo na wyjeździe z IFK Goteborg i ostatecznie kończy rywalizację w europejskich pucharach w tym sezonie. Dzisiejsze spotkanie niestety nie porwało i emocji było bardzo mało. Zmieniony prawie, że całkowicie pierwszy skład Piasta zaprezentował się o wiele lepiej niż w ostatnim meczu, przede wszystkim zachowując czyste konto. I to już główny powód do zadowolenia dla polskiego zespołu. W ofensywie już było znacznie gorzej i to jest na pewno pole do popisu dla nowego trenera. (21:02:21)

90+3

90+2

Jeszcze Piast miał swoją okazję, ale Mak w kluczowym momencie nie popisał się prostopadłym podaniem.

90+1

Pettersson zdołał jeszcze oddać strzał głową po dośrodkowaniu z prawej strony. Próba w wykonaniu szwedzkiego gracza była wysoce nieudana.

90

Trzy minuty dolicza sędzia spotkania.

89

Badia zalicza stratę i następnie ratuje się faulem na Engvallu.

88

Zawiodło przyjęcie piłki w szesnastce u Engvalla po crossowym podaniu z własnej połowy. Dzięki temu Rusov mógł spokojnie interweniować.

87

Teraz dłuższy moment przy piłce utrzymało się IFK. Skończyli swój atak długim podaniem w kierunku Ankersena, które było zbyt mocne i wylądowało w rękach Rusova.

85

Badia nie popisał się teraz w ofensywie. Próbował wymusić faul, a w konsekwencji stracił łatwo piłkę.

84

Smedberg udanie oszukał Szeligę podczas rajdu lewą stroną. Polak nabrał się na ten chwyt Boliwijczyka i wylądował aż na bandach poza linią końcową.

83

83. Ankersen uderza obok słupka.

83

IFK po poprzedniej akcji trochę aktywniej zaczął grać w pressingu. Być może jednak będą chcieli pokusić się o zwycięstwo w końcówce meczu.

82

Engvall bardzo łatwo wszedł w pole karne Piasta Gliwice. Podał zewnętrzną stroną do wbiegającego Ankersena, który szybko uderzył minimalnie obok bramki.

80

Zmiana w drużynie Piast Gliwice: z boiska schodzi Jankowski, na boisku pojawia się Barisić.

79

Stały fragment dla Piasta z lewej strony. Tradycyjnie do piłki podchodzi Badia. Hiszpan wrzuca na piąty metr. Jednak dobrze w powietrzu grają dziś gospodarze nie dając dojść do górnych piłek piłkarzom z Gliwic.

77

Ostatnia zmiana w IFK Goteborg. Schodzi dziś bardzo aktywny Tobias Hysen. Zmienia go Victor Skold.

76

Rusov bardzo aktywnie wychodzi z bramki i uprzedza Erikssona przy dobieganiu do podania od Hysena.

75

Zawiodło przyjęcie u Murawskiego przez co Piast traci posiadanie piłki .

74

Leży na murawie Engvall po starciu z Murawskim. Szwed potrzebuje pomocy swoich lekarzy.

73

Jeszcze jedna zmiana kadrowa w zespole Piasta. Masłowski siada na ławkę, a jego miejsce na boisku zajmuje Murawski.

72

Bukata zdecydował się na uderzenie z 25 metra. Słowak strzelił bardzo niecelnie.

70

Badia posyła odchodzącą piłkę z rzutu rożnego. Obrońcy szwedzcy przedłużają zagranie. Jeszcze do futbolówki podbiegł Bukata, który dośrodkował ją ponownie, lecz wprost w ręce bramkarza gospodarzy.

69

Szeliga ze świeżymi siłami w pierwszej swojej akcji wywalczył korner dla drużyny z Gliwic.

68

Zmiana w drużynie IFK Göteborg: z boiska schodzi Albaek, na boisku pojawia się Eriksson.
Zmiana w drużynie Piast Gliwice: z boiska schodzi Flis, na boisku pojawia się Szeliga.

67

Mak próbuje dryblingu przy Aleesamim. Przekładał piłkę z nogi na nogę, aż upadł w szesnastce. Nie było mowy tutaj o faulu i ewentualnym rzucie karnym.

66

Sedlar świetnie zabiera wślizgiem piłkę na prawym skrzydle Engvallowi.

65

Engvall otrzymał podanie przy linii końcowej, ale będąc tam w trudnej pozycji nie wiedział do końca co zrobić z piłką. Ostatecznie stracił ją na rzecz Piasta.

64

Kolejny nieudany rajd prawą stroną Salomonssona, który notuje prostą stratę.

62

Pierwsza zmiana w zespole gospodarzy. W miejsce Sorena Rieksa pojawia się Jakob Ankersen. Warto dodać, że jest to zmiana wewnątrz narodowa, gdyż Duńczyka zmienia Duńczyk.

60

Rieks zmieścił się przy linii końcowej. Przytomnie podał na piąty metr. W ostatnim momencie Korun przerwał tą groźnie wyglądającą akcję.

58

Prosta strata Albaeka przy wydawać się mogło łatwym zagraniu po ziemi.

57

Flis wyraźnie spóźniony w kontakcie z Rieksem. Tym razem obyło się bez kartki dla Polaka.

56

Rusov zacznie od bramki po złym opanowaniu piłki przez Aleesami.

54

Piast chciał iść za ciosem, ale gracze gospodarzy bardzo dobrze wypchnęli polski zespół na własną połowę.

53

Mak zbyt długo zwlekał z zagraniem do Masłowskiego podczas kontry, gdzie już zdążyli do defensywy wrócić gracze gospodarzy.

51

Salomonsson popełnia błąd komunikacji z Smedbergiem i dzięki temu grę z autu zacznie Piast.

50

Wreszcie dobra akcja Piasta. Badia rozpoczął kontratak. W odpowiednim momencie podał na prawą stronę do nadbiegającego Jankowskiego. Jednak minimalnie wyrzucił on polskiego gracza tym podanie, który nie miał już z czego dobrze uderzyć i ten płaski strzał wybronił Alvbage.

48

W pierwszych minutach drugiej połowy obraz gry nie zmienił się. Spokojna, wolna gra w środkowej części boiska.

46

Niestety pierwsza połowa nie zachwyciła. Wynik ewidentnie odpowiada wydarzeniom na boisku, gdzie naprawdę niewiele się działo. Obie drużyny stworzyły w sumie po jednej groźnej okazji. Miejmy nadzieję, że w drugiej części doświadczymy trochę więcej emocji.

45+1

45

Sędzia dolicza minutę.

44

Rzut wolny dla Piasta z prawej strony. Do piłki podchodzi kapitania Badia. Centruje bardzo dobrze. Gospodarze próbują wybijać na raty, ale ostatecznie sytuację strzałem głową wyjaśnia Moskwik. Jego uderzenie ląduje nad bramką.

43

Smedberg wykonuje rzut rożny. Małe zamieszanie po nim w polu karnym, którego nie wykorzystuje zespół szwedzki.

42

Bukata przerywa kontrę gospodarzy kopiąc od tyłu w pełnym biegu Engvalla.

41

Korun przerywa atak pozycyjny IFK dzięki swojemu dobremu ustawieniu.

39

Smedberg nie opanował przerzucenia z jednego skrzydła na drugie i tym samym od bramki zacznie Rusov.

38

Smedberg zagrywa na bliższy słupek. Masłowski w roli wybijającego, oddala zagrożenie.

37

Mak popełnia przewinienie na lewym skrzydle na Aleesami. Będzie doobra okazja dla gospodarzy.

35

Smedberg zgrał głową do tyłu górną piłkę posłaną z okolic środkowej linii. Momentalnie do futbolówki nadbiegł Hysen, który mocno uderzył trafiając jedynie obrońcę Piasta.

34

Badia zepsuł w tym momencie dobrze zapowiadający się kontratak.

33

Oddali teraz wyraźnie inicjatywę gracze Piasta. Dłuższy moment przy piłce jest zespół IFK.

31

Dobrze ustawiony Sedlar odczytał zamiary Petterssona i przerwał jego prostopadłe podanie.

30

30. Gol Hysena z pozycji spalonej.

30

Hysen zdobywa bramkę z wyraźnego spalonego, który został dobrze wychwycony przez arbitra bocznego.

29

W odpowiedzi kontra gospodarzy. Ostatnim jej elementem był strzał Hysena z pola karnego, wprost w blokującego Koruna.

28

Piast wychodzi trzech na trzech. Piłkę zbyt długo holował Moskwik przez co zanotował stratę.

27

Engvall ambitnie walczył na połowie rywala. Zdołał podać do Smedberga, który zdecydował się na dośrodkowanie z pierwszej piłki. Jednak było ono bardzo nieudane.

26

Sedlar posyła niedokładną, długą piłkę w kierunku Moskwika z własnej połowy. Od autu zacznie zespół z Goteborga.

24

Korun upada na murawę podczas ataku IFK. Na szczęście to nie jest poważny uraz, tylko następstwo zderzenia się w powietrzu z Rieksem.

23

Pierwszy rzut rożny dla IFK. Smedberg wrzuca na piąty metr. W powietrzu radzi sobie Sedlar i wybija futbolówkę.

21

Sygnalizowany strzał Badii z dalekiego dystansu ląduje w rękach Alvbage.

19

Dobre podanie Badii na przeciwległą stronę do Moskwika. Polak przegrał po przyjęciu piłki pojedynek z Salomonssonem.

18

Dobry pressing gospodarzy zmusza zespół Piasta do wycofania piłki do swojego golkipera.

17

Gra jest stosunkowo wolna. Brak jakiekolwiek zaskoczenia w tym momencie na płycie boiska.

15

Flis powalczył na lewym skrzydle z Salomonssonem. Ograł on Szweda, ale dośrodkował już bardzo źle.

13

Alvbage nie zrozumiał się z kolegami przy centrze Piasta, czym stworzył okazję dla rywali. Gracze z Gliwic jednak nie skorzystali z tego prezentu.

11

11. Uderzenie głową Flisa po centrze Badii.

11

Rzut rożny bity na daleki słupek. Bukata nie potrafił przyjąć piłki, którą następnie przejął Rogne.

10

Badia posyła bardzo dobrą wrzutkę. Flis wygrywa pojedynek główkowy, uderza tuż przy słupku, gdzie szczęśliwie ten strzał broni Alvbage.

9

Faulowany Flis przez Albaeka w okolicach 30 metra. Szansa dla gości z dalekiego rzutu wolnego.

7

Pierwsza okazja gospodarzy. Smedberg ładnie wyłożył piłkę w szesnastkę Engvallowi, który zupełnie był niekryty. Na szczęście dla Piasta nie trafił on czysto z pierwsze piłki.

6

Atak pozycyjny Piasta został zakończony bardzo szybką stratą na 25 metrze.

4

Już widać od pierwszych minut, że Piast będzie szukał okazji z kontrataków.

2

Pierwsze podanie prostopadłe zostaje wyjaśnione przez Sedlara.

1

IFK Göteborg: Alvbåge – Salomonsson, Bjärsmyr, Rogne, Aleesami – Smedberg–Dalence, Pettersson, Albaek, Rieks – Engvall, Hysén.

Rezerwowi: Dahlberg – Eriksson, Ankersen, Jonsson, Skold, Karlsson-Lagemyr, Nordstrom.

Piast Gliwice: Rusov – Mokwa, Sedlar, Korun, Flis – Moskwik, Bukata, Masłowski, Mak, Badia – Jankowski.

Rezerwowi: Szmatula – Budzik, Murawski, Barisić, Szeliga, Girdvainis.

Sędziowie: Kominis – Kostaras, Karaisaridis (Grecja).
Cudu nie należy się spodziewać. Piast na początku sezonu jest w słabej dyspozycji, co świadczy o straconych ośmiu golach w dwóch ostatnich meczach. Do tego rezygnacja trenera na pewno nie wpłynęła dobrze na morale piłkarzy. Pozostaje w tym wypadku walczyć o honor i zaprezentowanie się jak z najlepszej strony, aby zmazać plamę po pierwszym występie.
Warto dodać, że rok temu IFK Goteborg również wyeliminował polski zespół. Wtedy, najpierw remisując we Wrocławiu 0:0, a później wygrywając u siebie dwoma bramkami, zwycięsko przebrnęli przez dwumecz ze Śląskiem.
W grze Piasta nie było widać organizacji, która była silną stroną wicemistrzów Polski w poprzednim sezonie. Piłkarze grali bardzo daleko od siebie, asekuracji prawie, że w ogóle nie było widać. Stoperzy Piasta bardzo często zostawali pod własną szesnastką w sytuacjach jeden na jeden z napastnikami gości.
Pierwsze spotkanie zakończyło się fatalnie dla Piasta Gliwice. Na własnym terenie przegrali oni wysoki ze szwedzką drużyną 0:3. Bjarsmyr otworzył wynik już w pierwszej minucie. Potem już było tylko gorzej. Hysen podwyższył jeszcze prowadzenie w pierwszej połowie. Wynik spotkania w 85 minucie ustalił Engvall.
Czas na rewanżowe spotkanie drugiej rundy eliminacji Ligi Europy. Nasz Piast Gliwice uda się na północ do Goteborga, gdzie zmierzy się z tamtejszym IFK.
Witamy w transmisji online. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 19:00.