Menu

Inne

Tour de France

Etap 4: Seraing - Cambrai

Tony Martin (GER)

wydarzenie zakończone (Degenkolb, Sagan)

07.07.2015, 12:05 • Seraing - Cambrai • Sebastian

Zostańcie Państwo z nami na podsumowania etapu. Niebawem poznamy klasyfikację generalną i miejsca Polaków. (17:37:46)

Tony Martin wygrał etap i został liderem Tour de France! Piękna indywidualna szarża partnera z zespołu Michała Kwiatkowskiego!

1

Został kilometr do finiszu! Pędzi ku mecie Tony Martin!

2

Dwa kilometry do mety ma Tony Martin. Nie ma zażartego pościgu za Niemcem.

2,5

Akcja Tony'ego Martina! Indywidualna szarża Panzerwagena po żółtą koszulkę!

3

Michał Kwiatkowski razem z Bartoszem Huzarskim oraz Rafałem Majką są daleko od czołówki. Dziś będą straty kolarzy z Polski.

4

Rozpoczyna się ustawianie pod finisz z małej grupy. Cztery kilometry do mety i wszystko będzie już jasne.

6

Kolarze na drodze dojazdowej do Cambrai. Faworytami w tym momencie wydają się być Cavendish oraz Sagan, ale czy zachowali wystarczająco dużo sił na skuteczny finisz?

7

Klaruje się sytuacja po wyjeździe z bruków. Grupa Contadora złapała Froome'a i Nibaliego. Nie będzie jednak różnic wśród pretendentów do wygrania Tour de France. Teraz najważniejsze pytanie brzmi: kto wygra etap w Cambrai?

8

Froome pilnuje się wzajemnie z Nibalim. Nie ma w ich towarzystwie Quintany i Contadora. Czyżby duet południowców miał dziś ponieść stratę?

10

Dla odmiany ruszył Zdenek Stybar, a także Christopher Froome. Będą różnice przed dojazdówką do Cambrai!

11

Jeszcze jeden skok Vincenzo Nibaliego! Piękna i odważna walka Rekina, ale czy cokolwiek ugra przed ostatnimi kilometrami?

14

Czołowa grupa to około 30-40 zawodników. Jeszcze będzie trochę bruku, ale najdłuższe trudności zostały już pokonane przez kolarzy.

16

Tony Martin złapie za moment czołówkę i wciąż może zostać liderem Tour de France. Thibaut Pinot został daleko z tyłu i na pewno poniesie we wtorek stratę do najlepszych. I to nie małą.

18

Thibaut Pinot stoi i wściekły wykrzykuje mało parlamentarne zdania. Następny pechowiec to wicelider Tony Martin, którego trudno będzie dociągnąć do czołówki. Niemcowi nie sprzyja fortuna na Tour de France.

18

Thibaut Pinot przegrywa prawdopodobnie Tour de France. Miał defekt, a na dodatek pomoc techniczna nadeszła z potężnym opóźnieniem.

20

Czołówka to obecnie 20-30 kolarzy. Topnieje ta grupka, która rozegra między sobą walkę o wygraną na etapie w Cambrai.

23

Michał Gołaś stara się trzymać blisko czołówki, a jego imiennik i partner z zespołu – Kwiatkowski pozostał w drugiej grupie, która traci minutę.

24

Ponownie Vincenzo Nibali chce zgubić przeciwników na kocich łbach. Teraz ci już czujniejsi, nie dają Włochowi pognać samotnie do mety.

26

Przed uczestnikami Tour de France najdłuższy dziś sektor bruku. Jedna z drużyn ustawi pociąg w czubie peletonu i z pewnością spróbuje narzucić szaleńcze tempo.

29

Karty rozdają grupy zawodowe Astana i Lotto NL-Jumbo. Grupa z Kazachstanu marzy, by dziś odczepić przynajmniej jednego z głównych przeciwników Vincenzo Nibaliego.

31

Czołówkę tworzy obecnie około 50 kolarzy. Są w niej pretendenci do wygrania 102. Tour de France, a także między innymi Michał Gołaś.

34

Alexander Kristoff miał defekt i nie będzie brać udziału w walce o czołowe lokaty na 4. etapie Tour de France. Jedzie wspólnie z Michałem Kwiatkowskim.

36

Z głównej grupy odpadają Thibaut Pinot i Michał Kwiatkowski. Młodzi kolarze opadają z sił na odcinku dla prawdziwych, wytrawnych lisów kolarstwa.

38

Dogonił Włocha – Christopher Froome i spółka, jednak muszą uważać, bo Rekin pokazał kły na bruku podobnie jak w poprzednim Tourze.

39

Vincenzo Nibali i jego partnerzy z Astany odrywają się na czele peletonu. Śmiały atak zeszłorocznego triumfatora Tour de France!

41

Kończy się ucieczka. Aktualnie sytuacja jest następująca: peleton podzielił się na dwie części, kolarze przeskakują, ale za moment znów bruk i nie wszystkim wystarczy czasu.

44

Zakończył się drugi sektor po bruku. Masażyści byli tuż za linią i dostarczyli swoim kolarzom bidony z wodą. Ucieczka ma tylko symboliczną zaliczkę.

45

Michał Kwiatkowski wpadł na bruki na czele peletonu i zaraz Polak prawdopodobnie złapie uciekinierów. Uaktywnił się nasz mistrz świata!

47

Jest jeszcze ucieczka przed peletonem, ale kiedy grupy liderów wzięły się do pracy – przewaga spadła poniżej minuty. Niebawem akcja kwartetu zachodnioeuropejskiego dobiegnie końca.

48

Rozpoczynają się zmagania na bruku. Sześć gęsto rozlokowanych sektorów przed pretendentami do wygrania całego Tour de France. Czy wszyscy przejadą bez kłopotu i w komplecie czy któryś poniesie następną stratę?

50

Upadek na wirażu w miasteczku. Daniel Martin wywrócił się i jeden z partnerów czeka, by spróbować dociągnąć Irlandczyka do dużej grupy. Czas pokaże czy misja się powiedzie, ponieważ tempo rośnie.

52

Tinkoff-Saxo przesunął się na czoło peletonu. Widać, że przed drugim sektorem bruku grupy pretendentów ustawiają wagoniki w czubie, by absolutnie nie zgubić się w ogonie.

60

Różne grupy kolarskie rozdają dziś karty w peletonie. Najlepsze tempo narzucili dotychczas reprezentanci Sky i wtedy przewaga ucieczki topniała zdecydowanie najszybciej.

64

W peletonie są posiadacze koszulek liderów wszystkich indywidualnych klasyfikacji. Jest oczywiście Christopher Froome, jest Alberto Contador, jest Nairo Quintana i Vincenzo Nibali. Według najnowszych informacji w peletonie jest kwartet biało-czerwonych.

67

Przewaga kwartetu uciekinierów to 2:51. Ważniejsza informacja jest następująca: nadciąga deszcz. Z pewnością są tacy sympatycy kolarstwa, którzy chcieliby już zobaczyć tę ulewę, a nie tylko o niej słuchać.

70

Zostało 20 kilometrów do następnego sektora bruku. W końcówce etapu będzie gęsto "atrakcji" dla kolarzy i kibiców. Sympatycy kolarstwa już czekają na premierowy finisz w ojczyźnie Tour de France.

76

Ostatnie kilometry spokojniejsze. Kolarze spokojnie przemierzają dojazdową drogę spod granicy z Belgią do sześciu pozostałych sektorów brukowych. Przewaga oscyluje niezmiennie wokół trzech minut.

80

Kraksa z tyłu peletonu. Weteran szos Samuel Sanchez miał kłopot, ponieważ zaplątał się w ogonie. Nie ma dotychczas informacji medycznych, czy któryś z zawodników mocno ucierpiał.

86

Thomas de Gendt wygrał także premię sprinterską. Dobrze znany kolarz zatriumfował na granicy belgijsko-francuskiej. Najlepszy z peletonu był Mark Cavendish.

88

Jeden z uciekinierów zgarnie pulę na jedynej we wtorek premii sprinterskiej. Na premii górskiej pierwszy był Thomas de Gendt – specjalista od ucieczek.

93

2:36 – aktualna przewaga kwartetu z udziałem dwóch Francuzów, Holendra oraz Belga. Ciężki los ucieczki, która a to nieco odjedzie, a to znów wróci w pobliże peletonu. Jedzie na wirtualnej smyczy, jak to się mawia w slangu kolarskim.

96

Nie tylko pretendenci do wygrania całego Tour de France mają problemy z rowerami. Sprzęt musiał zmienić również Lieuwe Westra, który grubo ponad 100 kilometrów jedzie w czołówce.

99

W trzeciej godzinie ścigania kolarze przejechali ciut ponad 40 kilometrów. To oznacza, że mniej niż "bańka" została do kreski. W tym jeszcze sześć sektorów brukowanych na terytorium Francji.

103

Jak na karuzeli spada i rośnie zaliczka kwartetu uciekinierów nad dużą grupą. Obecnie oficjalna strona wyścigu informuje, że wynosi 3:40. Generalnie tempo w peletonie zmalało, co wróży kwartetowi, że jeszcze popromuje się na czele.

108

Także Nairo Quintana miał kłopot z rowerem na bruku. Podobnie jak Alberto Contador jedzie ponownie z najlepszymi. Tymczasem przewaga wciąż obecnej przed peletonem ucieczki to 2:55.

112

Pojawiła się informacja w radiu wyścigu Tour de France, że zaczęło padać nad sektorami brukowanymi na terytorium ojczyzny wyścigu. To zwiększa zdecydowanie poziom trudności etapu do Cambrai.

114

Alberto Contador miał defekt, po którym wrócił już do swoich partnerów w peletonie. Hiszpan miał szczęście w nieszczęściu, że przydarzył się już po wyjeździe z sektora brukowanego.

117

Na brukach szalenie istotne jest wjechanie na wysokiej pozycji w peletonie, bo szybko może zrobić się różnica, która następnie będzie trudna do zniwelowania. Froome, Nibali i Contador byli widoczni w czubie.

120

Pierwszy sektor bruku ma dwa kilometry. Panowie Quemeneur, Westra, de Gendt, Brun testują właśnie poziom trudności.

125

100 kilometrów za kolarzami. Są jeszcze w Belgii i za chwilę uciekinierzy wjadą na pierwszy z siedmiu sektorów brukowanych. Czy ktoś będzie mieć kłopot już na wstępie?

123

Bardzo rozciągnięty jest w tym momencie peleton. Czego to konsekwencja? W czubie pierwszy raz dziś pojawili się reprezentanci Sky, którzy we wtorek wiozą koszulkę lidera Cristophera Froome'a.

128

To nie jest dotychczas Tour dla uciekinierów. Dzisiejsi śmiałkowie mają już mniej niż cztery minuty przewagi. Zupełnie inaczej zachowywał się peleton podczas Giro. A niebawem pierwszy odcinek bruku, więc powinno zacząć się dziać dużo ciekawego!

134

Kolumna wyścigu zbliża się do granicy z Francją. W ten sposób Tour pożegna się oficjalnie w krajami Beneluksu, gdzie był od sobotniego prologu.

137

Ściganie na trasie czwartego etapu trwa już ponad dwie godziny. Kolarze przejechali niemal 100 kilometrów. Nadszedł też moment, w którym przewaga czwórki prowadzącej spadła poniżej pięciu minut.

145

Czas na aktualizację informacji o sytuacji na trasie. Spada przewaga ucieczki, która aktualnie oscyluje w granicach pięciu minut. Marco Haller wrócił do dużej grupy z pomocą aut.

150

Na czele dużej grupy pracują poza wspomnianymi grupami Lotto oraz BMC – Tinkoff Saxo. Pracują rzetelnie i gaszą nadzieję uciekinierów na sukces. Na razie schowani są kolarze Sky. Nie jest to moment Touru, w którym muszą się zaginać.

155

Ustabilizowała się sytuacja na trasie. Ucieczkę i peleton dzieli 7:40. Holender Lieuwe Westra z Astany jest specjalistą w jeździe indywidualnej na czas i wyścigach klasycznych. Dwukrotnie sięgał po złoty medal w mistrzostwach swojego kraju.

163

Marco Haller miał problemy techniczne i jedzie za peletonem. Próbuje gonić, ale nie jest to łatwe zadanie, ponieważ grupy BMC i LottoNL-Jumbo podkręciły tempo i warto odnotować, że zredukowały przewagę ucieczki do 7:50.

168

Premię górską 4. kategorii Cote de la Citadelle de Namur wygrał Belg Thomas de Gendt, czyli najbardziej znany kolarz utrzymujący się obecnie przed peletonem.

169

Czołówka jest na jedynej wspinaczce, której zwycięzca zostanie nagrodzony punktami do klasyfikacji górskiej. Wiadomo, że ucieczka zgarnie całą pulę na Cote de la Citadelle de Namur.

175

Najwyżej sklasyfikowanym z ucieczki w klasyfikacji generalnej jest aktualnie filigranowy Francuz Perrig Quemeneur. Kolarz Europcaru nie ma za sobą spektakularnych sukcesów, acz warto odnotować, że przejechał wszystkie wielkie Toury.

178

Przewaga ucieczki robi się naprawdę bardzo pokaźna. Czwórka jedzie 9:10 przed dużą grupą i za chwilę może pęknąć "dycha".

187

Z czerwonym numerem najbardziej agresywnego kolarza jedzie Czech Jan Barta z grupy Bora-Argon, w której współpracuje z Bartoszem Huzarskim. Barta odrywał się od peletonu na dwóch poprzednich etapach, jednak różne okoliczności powodowały, że akcje zostały skazane na niepowodzenie.

190

Mniej niż 200 kilometrów pozostało do mety w Cambrai. Kwartet uciekinierów ma ponad siedem minut przewagi. Na razie śmiałkowie zostali kompletnie odpuszczeni przez peleton, gdzie nie zorganizowała się jeszcze żadna pogoń. Grupy liderów będą mieć na to jeszcze czas.

202

191 kolarzy pozostało w peletonie Tour de France. Fatalne konsekwencje miał karambol na poniedziałkowym etapie, w którym wzięło udział ponad 20 zawodników. Szybko wycofali się Simon Gerrans, William Bonnet, Dmitry Konczuk, a także dotychczasowy lider klasyfikacji młodzieżowej Tom Dumoulin. Wieczorem okazało się, że dwa kręgi naruszył Fabian Cancellara. Szwajcar tym samym nie tylko stracił żółtą koszulkę, ale też wycofał się z wyścigu. Dalej jedzie poobijany Michał Gołaś.

205

Przewaga ucieczki wzrosła powyżej czterech minut, więc staje się pewne, że przed dłuższy czas kibice będą oglądać na czele kwartet śmiałków, którzy spróbują być bohaterami dnia na Tour de France.

210

Akcja na etapie będzie się stopniowo rozkręcać wraz ze zmniejszaniem się liczby kilometrów do mety. Na razie kwartet uciekinierów wypracował sobie trzy minuty zaliczki nad peletonem, w którym jadą posiadacze wszystkich koszulek liderów w klasyfikacjach indywidualnych.

217

W pierwszej ucieczce dnia bierze udział, podobnie zresztą jak w poprzednich dniach, czterech kolarzy. Po raz drugi na Tour de France ucieka Perrig Quemeneur z Europcaru. Towarzyszy mu dobrze znany Thomas De Gendt, a także Lieuwe Westra i Frederic Brun. Zobaczymy, czy peleton pozwoli na daleki odjazd tej akcji.

223

Rozpoczął się czwarty etap Tour de France z Seraing do Cambrai. Uczestnicy Wielkiej Pętli mają do przemierzenia maratoński odcinek – 223 kilometry.
Kolarze są aktualnie w strefie neutralnej w miejscowości Seraing w Belgii. Za moment start ostry. Wysoce prawdopodobne, że szybko uformuje się ucieczka, ponieważ droga dojazdowa do granicy z Francją sprzyja harcom.
Tour de France opuści Beneluks i wróci do Francji. Zapraszamy na relację na żywo z 4. etapu Wielkiej Pętli z Seraing do Cambrai.
Czwarty etap to odcinek z groźnymi, szczególnie w przypadku deszczu, odcinkami brukowanymi. Wiadomo nie od dziś, że nawet krótkie fragmenty kocich łbów potrafią namieszać w klasyfikacji generalnej Tour de France. Kolarze będą mieć do pokonania aż 223 kilometry względnie płaskiej trasy, choć ze wspomnianymi trudnościami. Zlokalizowano po jednej premii górskiej i sprinterskiej. Można spodziewać się, że o wygraną etapową postarają się specjaliści od kolarskich klasyków.
Dotychczas Wielka Pętla dostarcza dużo emocji. A to karty rozdaje wiatr, a to dochodzi do małego trzęsienia ziemi wskutek kraksy tak jak w poniedziałek. Liderem dość szybko i nieoczekiwanie został Christopher Froome, który wyprzedza wielkiego pechowca Tony'ego Martina. Aktywnie jadą biało-czerwoni, choć pracują głównie na swoich partnerów z drużyn, a nie jadą na własny rachunek. Poprzedni odcinek padł łupem Joaquima Rodrigueza, który rozegrał finisz na podjeździe w swoim stylu.
Witamy w transmisji online. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12:05.

Etap 4: Seraing - Cambrai

Tony Martin (GER)

wydarzenie zakończone (Degenkolb, Sagan)

Powrót do online


Statystyki:
Wyniki 4. etapu.

1. Tony Martin (EQS) 5.28:58
2. John Degenkolb (TGA) + 0:03
3. Peter Sagan (TCS) + 0:03
4. Greg van Avermaet (BMC) + 0:03
5. Edvald Boasson-Hagen (MTN) + 0:03
6. Nacer Bouhanni (COF) + 0:03
7. Jacopo Guarnieri (KAT) + 0:03
8. Tony Gallopin (LTS) + 0:03
9. Zdenek Stybar (EQS) + 0:03
10. Bryan Coquard (EUC) + 0:03
---
47. Michał Gołaś (EQS) + 1:55
84. Bartosz Huzarski (BOA) + 3:41
131. Michał Kwiatkowski (EQS) + 5:56
134. Rafał Majka (TCS) + 5:56

Premia górska 4. kat. Cote de la Citadelle de Namur (53 km):

1. Thomas de Gendt (LTS)

Premia sprinterska Havay (137 km):

1. Thomas de Gendt (LTS)
2. Frederic Brun (BSE)
3. Lieuwe Westra (AST)
4. Perrig Quemeneur (EUC)
5. Mark Cavendish (EQS)
Klasyfikacja generalna po 4. etapie:

Klasyfikacja generalna po 4. etapie Tour de France:

1. Tony Martin (EQS) 12.40:26
2. Christopher Froome (SKY) + 0:12
3. Tejay van Gardener (BMC) + 0:25
4. Tony Gallopin (LTS) + 0:38
5. Peter Sagan (TCS) + 0:39
6. Greg van Avermaet (BMC) + 0:40
7. Rigoberto Uran Uran (EQS) + 0:46
8. Alberto Contador (TCS) + 0:48
9. Geraint Thomas (SKY) + 1:15
10. Zdenek Stybar (EQS) + 1:16
---
37. Michał Kwiatkowski (EQS) + 8:07
56. Michał Gołaś (EQS) + 10:25
61. Bartosz Huzarski (BOA) + 11:25
83. Rafał Majka (TCS) + 13:40