ATP Winston-Salem (kort twardy)

Jerzy Janowicz – Lukáš Rosol

1:2 6:3, 6:7 (3), 5:7

23.08.2014, 18:37 • Center Court • Krzysztof

Jerzy Janowicz nie wykorzystał znakomitych okazji na pierwszy triumf w karierze. Miał potrójnego break pointa w drugim secie i jeśli wykorzystałby któryś z nich, to by chwilę później serwował na mecz. W trzeciej partii miał za to dwie piłki mistrzowskie, ale te szanse również stracił. Lukas Rosol natomiast w trudnych momentach zachowywał zimną krew i ostatecznie to on był górą. (20:59:46)

Koniec meczu

5:7

As serwisowy na zakończenie tego finału.

15-40

Janowicz zaryzykował atak na drugie podanie, ale wpakował piłkę w siatkę. Dwie piłki mistrzowskie Rosola.

15-30

Rewelacyjny cross forehandowy. Dwie piłki od zwycięstwa Czecha.

15-15

Świetny drajw wolej Lukasa. Opanowuje sytuację.

15-0

Jerzy wykorzystał nieudany stop wolej rywala i zakończył wymianę przy siatce.

5:6

Fatalnie przestrzelony forehand. Rosol krok od triumfu Winston-Salem Open.

30-40

Rozstrzelał teraz Lukasa nasz tenisista. Piłka po defensywnym zagraniu Czecha spadła za linię końcową. Jeszcze jeden break point.

15-40

Polak wpakował forehand w siatkę. Dwie małe piłki mistrzowskie dla Rosola.

15-30

Jerzy posłał forehand w korytarz deblowy. Robi się bardzo nerwowo.

15-15

Fantastyczna odpowiedź Janowicza. Po krótkim returnie odpala winner z forehandu.

0-15

Ależ szczęśliwie wygrana piłka przez Rosola. Bardzo przytomnie zachował się przy siatce. Pokpił sprawę łodzianin.

5:5

Mocno przestrzelony forehand. Czeski tenisista utrzymuje podanie i pozostaje w grze.

40-A

Jerzy chciał zmienić kierunek wymiany, ale ostatecznie posłał ją w siatkę. Kolejna szansa Lukasa na zakończenie gema.

40-40

Idealny, kończący backhand wzdłuż linii. Czwarta równowaga.

40-A

Nieudany return po drugim podaniu.

40-40

Znakomita odpowiedź Janowicza. Kapitalny return otworzył mu drogę do punktu. Deuce.

40-A

Piłka była jednak za długa. Gemowa Czecha.

40-40

Jerzy wykorzystuje przedostatnią możliwość sprawdzenia.

40-40

Drugie podanie.

40-40

Ponownie wybronił się Rosol. Powrót do równowagi.

A-40

Genialna akcja Polaka zakończona wygrywającym forehandem. Druga piłka mistrzowska!

40-40

Lukas zmusił Janowicza do błędu. Dobry serwis zafunkcjonował w tym trudnym momencie.

40-30

Piłka mewczowa! Czeski tenisista wrzucił forehand w siatkę.

30-30

Popsuty backhand łodzianina. Szkoda, szkoda.

30-15

Rosol zmusił naszego tenisistę do popełnienia błędu.

30-0

Piłka idealna. Dwa punkty dzielą Janowicza od pierwszego turniejowego zwycięstwa.

30-0

Cudowny wygrywający backhand wzdłuż linii. Lukas prosi o challenge.

15-0

Czech wpakował forehand w siatkę.

5:4

Rosol będzie za chwilę serwował, aby nie przegrać tego meczu.

5:4

Jerzy wykorzystuje krótki return rywala i posyła mocny backhand po przekątnej. Rywal bez szans na odebranie.

40-15

Podwójny błąd serwisowy (#3).

40-0

Genialny, potężny forehand wzdłuż linii. Czterdziesty drugi winner Polaka.

30-0

Wygrywające pierwsze podanie.

15-0

Przestrzelony return.

4:4

Czech posyła wygrywające uderzenie i ostatecznie utrzymuje swój serwis.

30-40

Piłka była dobra. As serwisowy (#10).

30-30

Łodzianin prosi o challenge.

30-30

Udany lob Jerzego! Lukas nie trafił smeczem i dostał piłkę za kołnierz.

15-30

Kolejna piłka wygrana przez Rosola.

15-15

Niewymuszony błąd. Piłka w siatce.

15-0

Rewelacyjny, wygrywający forehand pod końcową linię. Świetny start Janowicza w tym gemie.

4:3

Polak zagrał skrót, rywal odegrał tym samym, ale to do Jerzego należało ostatnie słowo. Gem lacostowski dla naszego reprezentanta.

40-15

Za wysoki stop wolej Janowicza. Rosol dobiegł do piłki, ale nie udało mu się minąć łodzianina.

30-15

Tym razem skutecznie zaatakował drugie podanie. Winner z backhandu.

30-0

Minimalnie przestrzelony return. Zaryzykował Lukas atakiem, ale niewiele pomylił się.

15-0

3:3

Wyrzucony backhand za linię końcową. Szkoda tej wymiany.

30-40

Genialne zagranie Polaka. Piłka po backhandzie Czecha zahaczyła o taśmę, spadła tuż za siatkę. Jerzy dobiegł do tego i delikatnie przerzucił na drugą stronę.

15-40

Rosol wrzuca forehand w siatkę.

0-40

Ponownie piłka w siatce. Trzy okazje na zakończenie gema.

0-30

Piłka po uderzeniu Polaka zatrzymuje się na siatce.

0-15

Kończący forehand.

3:2

Return poszybował daleko za linię końcową. Trzeci gem z rzędu wygrany bez straty punktu.

40-0

Wygrywający forehand przeciw nogom rywala. Trzy piłki gemowe.

30-0

Jerzy zmusił przeciwnika do popełnienia błędu.

0-30

Piłka po returnie zahaczyła o taśmę, dobiegł do niej spokojnie Lukas i posłał wygrywający forehand.

0-15

Return poszybował za kort.

2:1

Wygrywający serwis i jest gem na sucho. Chwila przerwy i zmiana stron.

40-0

Autowy return. Trzy okazje na zdobycie drugiego gema.

30-0

Rosol wyrzuca piłkę za linię końcową.

15-0

1:1

Wygrywające pierwsze podanie. Wyrównanie stanu rywalizacji w trzeciej partii.

15-40

Nieudany dropszot Czecha.

0-40

Lukas zmusza rywala do błędu. Trzy piłki gemowe.

0-30

Kolejny punkt ląduje na konto łodzianina.

0-15

Po niezłym returnie Jerzy koszmarnie zagrał backhandem.

1:0

As serwisowy (#10) kończy pierwszego gema. Udany początek Polaka.

40-0

Return w siatce.

30-0

Kończący backhand wzdłuż linii.

15-0

Dobre otwarcie trzeciego seta. Wygrywający forehand przeciw nogom.

6:7

Błąd z forehandu Janowicza na koniec drugiej odsłony. Wielka szkoda. Jerzy miał potrójnego break pointa w jedenastym gemie i nie zdołał tego wykorzystać. Zadecyduje o zwycięzcy trzeci set.

3-6

Próba dropszota w takim momencie. Piłka zatrzymała się na siatce. Trzy piłki setowe.

3-5

Jedna z dwóch strat odrobiona. Zepchnięty do defensywy Rosol wrzuca piłkę w siatkę.

2-5

Szczęśliwy return, a następnie fantastyczny, wygrywający forehand wzdłuż linii. Drugie małe przełamanie.

2-4

Znakomity cross backhandowy zmusza rywala do błędu. Zmiana stron.

1-4

I następny return wpada w siatkę.

1-3

Return ląduje za kortem.

1-2

Nieudany dropszot wpada w siatkę. Mini-break.

1-1

Forehand Czecha zatrzymuje się na siatce.

0-1

Genialna kontra Rosola. Wygrywający cross forehandowy.

6:6

Lukas zaryzykował returnem, ale piłka spadła za linię końcową. Tie break!

40-15

As serwisowy (#9).

30-15

Świetna akcja zakończona wolejem przy siatce.

15-15

Nieudana próba minięcia ze strony Czecha.

0-15

Po nieczystym returnie Rosola, Janowicz wyrzuca backhand w aut.

5:6

Piąty punkt z rzędu Lukasa. Świetnym wygrywającym forehandem kończy gema. Jerzy będzie podawał na tie break.

40-A

As serwisowy (#8).

40-40

Wygrywający pierwszy serwis. Równowaga. Żal niewykorzystanych okazji.

40-30

Nieczysto trafiony backhand wpada w siatkę. Niewymuszony błąd. Ostatnia szansa na przełamanie.

40-15

40-15

Przestrzelony return. Pierwsza piłka obroniona.

40-0

Po niezłym skrócie Jerzego, Rosol nie zdołał przebić piłki nad siatką. Trzy małe piłki meczowe!

30-0

Lukas wyrzucił forehand i jest pod ścianą!

15-0

Genialny wygrywający return trafił w samą linię!

5:5

Świetna akcja polskiego tenisisty. Gramy dalej.

40-0

30-0

Nieczysto uderzony return poszybował daleko za kort.

15-0

Return po drugim podaniu ląduje w siatce.

4:5

Asem serwisowym (#7) kończy gema.

0-40

Efektowny, wygrywający cross forehandowy. Trzy okazje na zakończenie gema.

0-30

Kolejny punkt Lukasa.

0-15

Piłka była jak najbardziej dobra. Punkt Rosola.

4:4

4:4

Slice backhandowy wpakowany w siatkę. Jerzy utrzymuje serwis. Teraz bardzo ważny gem Czecha.

40-15

30-15

Podwójny błąd serwisowy (#2).

30-0

Kapitalny skrót. Janowicz wykorzystał krótki return przeciwnika.

15-0

As serwisowy (#7) rozpoczyna ósmego gema.

3:4

As serwisowy (#6).

15-40

Rosol wykorzystuje krótki return i kończy sprawę forehandem przy siatce.

15-30

Polak przestrzelił backhandem. Piłka ląduje za kortem.

15-15

Jerzy doszedł do stop woleja rywala, ale nie zdołał przebić piłki nad siatką.

15-0

Świetny return pod końcową linię. Kolejne uderzenie forehandowe zakończyło wymianę.

3:3

Wygrywające pierwsze podanie. Przed nami gem lacostowski.

40-30

I jeszcze jeden wygrywający return. Dobry atak z backhandu na drugie podanie.

40-15

Kończący return po linii.

40-0

Zbyt krótki return i od razu wykorzystuje to Polak potężnym forehandem.

30-0

Wygrywający forehand wzdłuż linii. Nie sięgnął tej piłki czeski tenisista.

15-0

Return po drugim podaniu poszybował daleko w aut.

2:3

Wygrywający backhand na zakończenie gema.

15-40

Kończący forehand wzdłuż linii. Dwie piłki gemowe.

15-30

Return wpakowany w siatkę.

15-15

Podwójny błąd serwisowy (#4).

0-15

2:2

Autowy return. Lukas wyrzucił piłkę za linią końcową.

40-0

Kolejny winner ląduje na koncie Jerzego. To już dwudziesty.

30-0

Dobry serwis otwiera drogę do punktu.

15-0

Znakomity wygrywający forehand po przekątnej.

1:2

Jerzy wrzucił backhand w siatkę. Lukas utrzymuje serwis.

40-A

Przewaga Czecha.

40-40

Drugi podwójny (#3) w tym gemie. Równowaga.

30-40

Rosol pakuje forehand w siatkę. Ma jeszcze jedną okazję na zakończenie gema.

1:1

Kapitalny kończący backhand wzdłuż linii. Gem wygrany na sucho.

40-0

Backhand wpakowany w siatkę przez Rosola. Trzy piłki gemowe.

30-0

Potężny wygrywający cross backhandowy. Łodzianin wykorzystał krótki return rywala.

15-0

Nabiegał się w tej wymianie czeski tenisista. Mógł zakończyć ją stop wolejem przy siatce, ale zagrał za słabo.

0:1

Wyrzucony backhand przez Polaka. Gem otwarcia ląduje jednak na konto Lukasa.

40-A

Winner z forehandu w otwarty kort.

40-40

Nieudana akcja serwis-wolej. Jeszcze jeden deuce.

40-A

Wygrywający serwis Rosola. Ponownie ma szansę na zakończenie gema.

40-40

Lukas zagrał dobry skrót, dobiegł jednak do niego łodzianin i wrzucił piłkę w sam narożnik kortu. Powrót do równowagi.

40-A

Czech niezłymi crossami forehandowymi zmusił Janowicza do popełnienia błędu. Piłka gemowa.

40-40

Po słabszym drugim podaniu Jerzy uderza backhandem w siatkę.

A-40

Nie ma racji. Drugi serwis.

A-40

Rosol prosi o challenge.

A-40

Jeszcze jeden popsuty backhand Czecha. Druga szansa na przełamanie w gemie otwarcia.

40-40

Autowy return. Równowaga.

40-30

Fantastyczny return pod końcową linię! Lukas zmuszony do błędu. Break point!

30-30

Za długi forehand Janowicza. Szkoda, szkoda.

30-15

Spóźniony backhand zatrzymuje się na siatce.

15-15

Świetny cross forehandowy. Czternasty winner Jerzego.

0-15

As serwisowy (#5).

6:3

Return po drugim podaniu ląduje daleko za linią końcową. Pierwsza partia dla Polaka!

A-40

As serwisowy (#5)! Piłka setowa.

40-40

Ufff. Return Rosola trafił w taśmę i wydawało się, że wymiana jest już przegrana, ale skończyło się szczęśliwie. Równowaga.

30-40

Janowicz popsuł backhand i przeciwnik będzie miał okazję na przełamanie powrotne.

30-30

Łodzianin wykorzystuje krótki return i potężnym forehandem kończy dzieło przy siatce.

15-30

Jerzy zmuszony do błędu. Robi się nerwowo.

15-15

Fatalny dropszot pod końcówkę kara serwisowego. Dobiega do tego swobodnie Lukas i dokonuje egzekucji przy siatce.

15-0

As (#4) z drugiego podania!

5:3

Trzeci as z rzędu (#4). Jerzy teraz serwuje na pierwszego seta. Ładuj!

15-40

Jeszcze jeden as (#3).

15-30

As serwisowy (#2).

15-15

Po niezłym returnie Polaka, Lukas wrzucił piłkę w siatkę.

0-15

Za długi forehand Janowicza.

5:2

Asem serwisowym (#3) zakończył gema łodzianin.

40-30

Bardzo wysoki skrót Polaka. Dobiega do niego Lukas i posyła winnera w narożnik kortu.

40-15

Slice backhandowy Czecha ląduje w korytarzu deblowym. Dwie piłki gemowe.

30-15

Return poszybował za kort. Dobry wyrzucający serwis.

15-15

Nieudany dropszot łodzianina. Mógł zdecydowanie lepiej się zachować.

15-0

Rewelacyjny, potężny wygrywający cross backhandowy.

4:2

Niesamowicie pokpił sprawę Rosol. Miał punkt na rakiecie, ale zagrał w miejsce, w którym stał Jerzy, a następnie nie sięgnął próby loba/minięcia. Przełamanie!

A-40

Genialna obrona Polaka! Defensywnym backhandem zagrał tuż za siatkę. Nie dobiegł do tego Lukas i musi bronić break pointa!

40-40

Podwójny błąd serwisowy (#2). Deuce.

30-40

Szkoda, szkoda. Janowicz wyrzucił forehand za linię końcową.

30-30

Czech uderzył backhandem w siatkę.

15-30

Nieudany skrót. Piłka w siatce.

15-15

Ależ trafił Polak returnem w sam narożnik kortu!

0-15

3:2

As serwisowy (#2) na zakończenie gema.

40-0

Rewelacyjny dropszot tuż za siatkę. Trzy piłki gemowe.

30-0

Jeszcze jeden świetny serwis pomaga Janowiczowi.

15-0

Return na aucie.

2:2

Ponownie piłka po zagraniu Rosola zatrzymuje się na siatce i nie czekaliśmy długo na odrobienie strat przez Jerzego. Re-break!

40-15

Lukas wrzuca swoje zagranie w siatkę. Dwie piłki na przełamanie powrotne!

30-15

Nieco szczęścia miał Janowicz. Piłka po zagraniu Czecha odbiła się od taśmy i spadła za linię końcową.

15-15

Błyskawiczna odpowiedź polskiego tenisisty.

0-15

Podający rozpoczyna gema od zdobycia punktu.

1:2

Polak przestrzelił forehandem i traci podanie. Niestety mamy pierwszy break. Chwila przerwy i zmiana stron.

30-40

Janowicz zagrał dropszota, do którego dobiegł rywal, ale nie zdołał przerzucić piłki za siatkę.

15-40

Ależ olbrzymie szczęście Czecha. Po potężnym forehandzie Jerzego, Lukas odgrywa obronnym zagraniem tuż za siatkę. Nie zdołał już tego zebrać Polak i są dwa break pointy!

15-30

0-30

Rosol dobiega do nieudanego stop woleja Janowicza, zagrywa mu na ciało, a Jerzy instynktownie odgrywając wyrzuca piłkę za linię końcową.

0-15

Lukas rozpoczyna od wygranego punktu przy podaniu rywala.

1:1

Jerzy wyrzucił forehand za kort. Czech utrzymuje podanie i wyrównuje stan rywalizacji.

40-A

I znowu nie ma racji. Piłka minimalnie zahaczyła o zewnętrzną stronę linii. Polakowi pozostał już tylko jeden challenge w tym secie.

40-40

Janowicz znowu wykorzystuje szansę sprawdzenia.

40-40

Rosol wpakował forehand w siatkę. Równowaga.

30-40

Znakomity wygrywający backhand wzdłuż linii.

15-40

Return z backhandu wpada w siatkę.

15-30

Nie ma racji. Piłka zahaczyła o linię. As serwisowy (#1).

15-15

Jerzy prosi o challenge.

15-15

Za szeroki forehand Lukasa.

0-15

Dobre drugie podanie na ciało przeciwnika. Return poszybował w aut.

1:0

As serwisowy (#1). Gem otwarcia wygrany na sucho.

40-0

Rosol zaryzykował returnem, ale znacznie przestrzelił.

30-0

Winner z forehandu. Jerzy wykorzystał krótki return rywala.

15-0

Slice backhandowy Czecha ląduje za linią końcową.

0:0

Zaczynamy!
Tenisiści są już w trakcie rozgrzewki. Za kilka minut wystartuje finał Winston-Salem Open!
Serdecznie zapraszam do wspólnego kibicowania i śledzenia relacji z tego finałowego starcia na portalu Lajfy.com. Czy Polak będzie cieszył się ze swojego pierwszego turniejowego zwycięstwa w karierze? Dowiemy się już wieczorem. Start o godz. 18:30.
Tenisiści spotkali się do tej pory na swojej drodze trzykrotnie. Pierwszy raz miał miejsce w Niemczech na turnieju rangi futures. Wtedy lepszy po trzysetowym boju był łodzianin. Kolejny pojedynek rozegrali na terenie Lukasa, w ramach praskiego challengera. Rosol uporał się wtedy z Jerzym w dwóch setach. Ostatnio spotkali się w ubiegłym sezonie w Marsylii na nawierzchni twardej. Janowicz zwyciężył 6-2, 6-4 i nie mielibyśmy nic przeciwko, aby ten rezultat teraz powtórzył.

Półfinał – Lu 7-5, 4-6, 6-4.
W tym turnieju Lukas miał sporo szczęścia. W drugiej rundzie, po pierwszym secie mecz musiał poddać Ryan Harrison, a ćwierćfinał przeszedł bez gry, ponieważ John Isner nabawił się urazu i oddał walkowera. Biorąc pod uwagę, że Jerzy w trzecim secie z Querrey'em narzekał na ból stopy i może nie być w finale w pełni dysponowany lub, co gorsze, poddałby mecz, może być to jedna z najłatwiejszych dróg do wygrania turnieju w historii tenisa.
To jednak od ubiegłego sezonu Lukas gra swój najlepszy tenis i osiąga najlepsze wyniki. W poprzednim roku wygrał pierwszy większy turniej w singlu w Bukareszcie, a w bieżącym miał szansę na obronę tytułu. Ostatecznie jednak przegrał w finale z Grigorem Dimitrowem.

Ponadto miesiąc temu Rosol dotarł do finału zawodów w Stuttgarcie, gdzie jednak po wyrównanym spotkaniu pokonał go Roberto Bautista-Agut. Aktualnie Czech zajmuje 33. miejsce w rankingu ATP, co jest jednocześnie jego najlepszym rezultatem w karierze.
Jerzy Janowicz stanie przed szansą na pierwszy triumf w turnieju rangi ATP World Tour. W swoim drugim w karierze finale zmierzy się z Czechem Lukasem Rosolem, który zasłynął z wyeliminowania Rafaela Nadala z Wimbledonu w 2012 r.
Witamy w transmisji online. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18:30.